Szukaj

Pasożyt sprawia, że pszczoły zachowują się jak zombie

Podziel się
Komentarze0

Według ostatniego badania, opublikowanego w zeszłym tygodniu, zniknięcie dużej liczby pszczół w Stanach Zjednoczonych może być związane z pewnym pasożytem muchy. Pasożyt ten, zarażając pszczoły, sprawia, że owady te opuszczją ule przed śmiercią, kompletnie zdezorientowane i zachowujące się jak prawdziwe zombie.


Entomolodzy amerykańscy z uniwersytetu stanowego w San Francisco przebadali pasożyta, który mógłby potencjalnie wyjaśnić masowe zniknięcie pszczół. Zjawisko to jest nazywane CCD, co jest skrótem od angielskiego terminu colony collapse disorder.

W rzeczywistości, od 2006 roku, populacje udomowionych pszczół w Stanach Zjednoczonych spadły. Owady te odgrywają podstawową rolę dla zbiorów, owoców i niektórych warzyw przede wszystkim, które zależą od zapylania dokonywanego przez pszczoły.

Pasożyt, o którym mowa, pochodzi od muchy Apocephalus borealis, mówi profesor John Hafernik, profesor biologii oraz współautor tego komunikatu, który został opublikowany w przeglądzie naukowym Plos One.


Zarażenie ula zaczyna się, kiedy mucha złoży jaja na brzuchu pszczoły. Kiedy tylko ul zostanie zarażony tymi pasożytami, pszczoły opuszczają go, kręcą się w kółko, nie mając żadnego zmysłu orientacji, wyjaśnia Andrew Core, główny autor artykułu, który ukazał się w Plos One.

Najczęściej pszczoły umierają normalnie w miejscu, gdzie się zatrzymały, czasami się zwijają w sobie, zanim umrą, kontynuuje specjalista.

Ale u pszczół zarażonych tym pasożytem muchy Apocephalus borealis, zauważono, że nie mogły one utrzymać się na swoich łapkach, na które stale próbowały stanąć, zanim w końcu upadły... pszczoły zachowywały się jak zombie, opisuje Andrew Core.

Jeżeli do tej pory tym zjawiskiem zostało dotkniętych zaledwie kilka stanów, to ryzyko, iż chodzi o pasożyta, który świetnie prosperuje, może zagrozić ulom w całej Ameryce Północnej, przede wszystkim z powodu wielkiej liczby stanów, które przemierzają zawodowi pszczelarze ze swoimi ulami, aby zapylić zbiory.

W obliczu takiego odkrycia, autorzy badania oceniają, że syndrom colony collapse disorder może być, przynajmniej częściowo, spowodowany właśnie przez tego pasożyta. Dlatego też należy określić dokładnie w jaki sposób larwa tej muchy wpływa na zachowanie pszczół.

Komentarze do: Pasożyt sprawia, że pszczoły zachowują się jak zombie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz