Szukaj

Palenie zwiększa wydzielanie śluzu u chorych na zapalenie oskrzeli

Podziel się
Komentarze0

Wyniki najnowszych badań wskazują, że palenie papierosów zwiększa wytwarzanie śluzu związanego z przewlekłym zapaleniem oskrzeli.


Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania na ludzkich tkankach dróg oddechowych oraz na myszach laboratoryjnych i zauważyli, że dym papierosowy osłabia białko odpowiedzialne za naturalną śmierć komórek produkujących śluz w drogach oddechowych chorych na zapalenie oskrzeli.

Wyniki badania ukazały się w internecie przed opublikowaniem ich w czasopiśmie American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

- Choć wiadomo, że przewlekłe wydzielanie śluzu jest charakterystyczne dla przewlekłego zapalenia oskrzeli, mechanizmy leżące u podstaw tej dolegliwości są w dużym stopniu nieznane. Z badań tych wynika, że komórki dróg oddechowych wydzielające śluz są podtrzymywane przez dym tytoniowy, który osłabia niszczące je białko o nazwie Bik - powiedział w komunikacie prasowym czasopisma autor badania Yohannes Tesfaigzi z Lovelace Respiratory Research Institute w Albuquerque.


- Nasze poprzednie badania wykazały, że po wystąpieniu reakcji zapalnych nawet do 30 procent komórek wyścielających drogi oddechowe obumiera i powraca do pierwotnej liczby komórek - tłumaczy Tesfaigzi.

- Śmierć tych komórek jest po części wspomagana przez białka, wliczając w nie Bik. Zakłócenie tego procesu powrotu do zdrowia może prowadzić do stałego wzrostu liczby komórek śluzowych i przyczynić się do niedrożności dróg oddechowych charakterystycznych dla przewlekłych chorób płuc, takich jak przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Naukowcy odkryli również, że przywrócenie poziomów białka Bik w drogach oddechowych myszy wystawionych na działanie dymu tytoniowego obniżyło liczbę komórek produkujących śluz.

- Badania te stanowią podwaliny do opracowania metod leczenia, które mogłyby przywrócić ekspresję Bik i zmniejszyć liczbę komórek produkujących śluz - powiedział Tesfaigzi.

- Taka metoda może zmniejszyć ilość wydzielanego w nadmiarze śluzu oraz odblokować drogi oddechowe pacjentów z przewlekłym zapaleniem oskrzeli.

Komentarze do: Palenie zwiększa wydzielanie śluzu u chorych na zapalenie oskrzeli

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz