Szukaj

Pacjenci opuszczający szpital wbrew zdaniu lekarza są zagrożeni

Podziel się
Komentarze0

Jak stwierdzili naukowcy w jednym z nowojorskich centrów medycznych, pacjenci, którzy wypisują się ze szpitala na własne żądanie i wbrew opinii lekarskiej, mogą być bardziej zagrożeni ponownym przyjęciem do szpitala albo zgonem w ciągu miesiąca. W Stanach Zjednoczonych, około 500 000 pacjentów hospitalizowanych rocznie wypisuje się ze szpitala wbrew zdaniu lekarza.Badania zasugerowały teraz, że taka decyzja może być niezbyt mądra: pacjenci przebywający w szpitalu z powodu astmy, HIV, albo zawału serca, są zagrożeni ponownym przyjęciem do szpitala, który opuszczają wbrew zaleceniom specjalistów.

Nowe badanie zostało opublikowane w przeglądzie medycznym American Journal of Medicine i sugeruje, że pacjenci ci są również bardziej zagrożeni zgonem w ciągu 30 dni po opuszczeniu szpitala wbrew poradom lekarskim.

Badacze do takich wniosków doszli na podstawie danych na temat  84 000 pacjentów leczonych w ich centrum medycznym, czyli w Montefiore Medical Center, w latach 2002 - 2008. Pośród tych 84 000 pacjentów, 3 544 osoby wypisały się ze szpitala wbrew poradzie lekarza.

Są to bardzo otrzeźwiające odkrycia, stwierdza doktor William N. Southern, z centrum medycznego Montefiore Medical Center oraz z kolegium medycyny Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku. Pacjenci ci nie tylko mają większe ryzyko ponownego trafienia do szpitala, ale również są bardziej zagrożeni śmiercią w ciągu następnego miesiąca.

Aczkolwiek, dokładne przyczyny takiego stanu rzeczy nie są jeszcze jasne.


Pacjenci, którzy wypisują się wbrew zaleceniom lekarza, zazwyczaj mają za sobą krótszy pobyt w szpitalu niż pacjenci, którzy słuchają lekarzy. Być może więc chodzi o to, że nie przebywają oni w szpitalu na tyle długo, aby zakończyć cykl leczenia, przypuszcza doktor William N. Southern. A być może chodzi o to, że nie mają oni odpowiedniej opieki lekarskiej po wypisaniu się, której mogą przecież potrzebować.


Generalnie chodzi o to, że pacjenci powinni być świadomi ryzyka, które wiąże się ze zbyt wczesnym opuszczaniem szpitala. Aczkolwiek, odmowa poddania się leczeniu to fundamentalne prawo pacjenta, przypomina jeszcze doktor William N. Southern.

Ale, przypomina jeszcze specjalista, pacjenci nie zawsze wypisują się dlatego, że nie chcą leczenia. Często chodzi o osobiste zobowiązania, takie jak praca albo opieka nad członkiem rodziny.

A nawet jeśli badacze wzięli pod uwagę inne czynniki, takie jak wiek i rasa, w dalszym ciągu pacjenci, którzy opuszczali szpital wbrew poradzie lekarskiej, w dalszym ciągu byli dwa razy bardziej zagrożeni zgonem.

Oczywiście, wszelkie specyficzne czynniki ryzyka, charakterystyczne dla każdej osoby, mogą zależeć od leczonej choroby, od ogólnego zdrowia, a także od innych czynników.

Nasze odkrycia są takie, podsumowuje doktor William N. Southern, że niezależnie od wszelkich czynników, w dalszym ciągu jesteś dwa razy bardziej zagrożony śmiercią, jeżeli opuszczasz szpital wbrew opinii lekarskiej.

Aczkolwiek, badania te mają swoje ograniczenia, ponieważ odzwierciedlają jedynie pojedyncze centrum medyczne, w bardzo ubogiej strefie Nowego Jorku. Doktor William N. Southern dodaje, że nie wie, jakie byłyby wyniki, gdyby wzięto pod uwagę wszystkie szpitale i centra medyczne.

Aczkolwiek, odkrycia te mogą dać pewną podpowiedź personalowi szpitalnemu, w jaki sposób zatrzymać zagrożonych pacjentów w placówce. Do tej pory nie było za bardzo wiadome, czy wcześniejsze opuszczenie szpitala, wbrew zaleceniom lekarza, wiąże się w jakiś specyficzny sposób z ryzykiem śmierci.

Teraz wiemy, że tak jest, podsumowuje doktor William N. Southern.

Komentarze do: Pacjenci opuszczający szpital wbrew zdaniu lekarza są zagrożeni

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz