Szukaj

Ostre zapalenie trzustki

Podziel się
Komentarze4

Ostre zapalenie trzustki to ostry stan zapalny tego gruczołu spowodowany przedwczesną aktywacją proenzymów trzustkowych, powodującą uszkodzenie trzustki oraz sąsiednich tkanek. W niezwykle ostrych przypadkach wykazuje się nawet 30-90% śmiertelności. Jednak w ostatnich latach obserwuje się tendencję do zmniejszania średniej śmiertelności.

Ostre zapalenie trzustki


Jakie są przyczyny ostrego zapalenia trzustki?

Ze względu na rodzaj zmian, wyróżnia się dwa rodzaje tej dolegliwości: postać obrzękową o łagodniejszym przebiegu oraz postać martwiczą o cieżkim przebiegu, która powoduje silne uszkodzenie trzustki. Najczęstszymi przyczynami ostrego zapalenia trzustki są choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych oraz nadmierne spożywanie alkoholu. Do innych przyczyn należą również: zaburzenia metaboliczne, przyjmowane leki, przyczyny wrodzone oraz choroby zakaźne.

Objawy ostrego zapalenia trzustki


Zazwyczaj choroba zaczyna się nagle, objawy mogą być poprzedzone błędnym stosowaniem diety lub nadmiernym spożywaniem alkoholu. Do objawów należą m.in.:

  • silny, promieniujący ból brzucha, który jest zazwyczaj pierwszym objawem
  • uporczywe nudności i wymioty
  • dreszcze i gorączka
  • zaburzenia świadomości oraz orientacji
  • zmiany skórne (zaczerwienienie skóry twarzy lub skóry wokół pępka)

Kolejne objawy mogą zależeć od rozwijających się powikłań wielonarządowych i mogą dotyczyć prawie każdego narządu.

Leczenie ostrego zapalenia trzustki

Leczenie tej choroby powinno odbywać się głównie w warunkach szpitalnych. Intensywność leczenia jest uzależniona od ciężkości choroby, stopnia martwicy trzustki, zajęcia sąsiednich narządów oraz stanu ogólnego pacjenta i powikłań ogólnoustrojowych.

W zależności od rodzaju zapalenia trzustki, stosuje się np. leczenie farmakologiczne, które polega głównie na podawaniu pacjentowi leków (antybiotykoterapia), leczenie żywieniowe (leczenie pozajelitowe oraz leczenie dojelitowe), oraz leczenie inwazyjne polegające przede wszystkim na licznych zabiegach i operacjach.

Profilaktyka przy ostrym zapaleniu trzustki


Najważniejsza jest próba wyeliminowania głównych przyczyn tej choroby czyli picia alkoholu i kamicy żółciowej. Czynniki pogarszające rokowania to m.in. otyłość oraz palenie papierosów.
W przypadku niewyeliminowania podstawowych czynników ryzyka może dojść do przewlekłego zapalenia trzustki.

Autor:

Kinga Setera

Komentarze do: Ostre zapalenie trzustki (4)

MrRiddick
MrRiddick 21-02-2016 22:15

Leczenie stłuszczenie trzustki

4

Jak wygląda leczenie w przypadku stłuczenia trzustki? Osoba z mojej rodziny przez lata miała problem z nadużywaniem alkoholu i ma podobno stłuczenie trzustki...... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (4)
Pokaż cały wątek (4)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze