Szukaj

Objawy boreliozy

Podziel się
Komentarze10

W lecie musimy uważać nie tylko na oparzenia słoneczne i komary, ale przede wszystkim na kleszcze, gdyż to właśnie one przenoszą Borrelię, czyli wirusa, który powoduje boreliozę.

Objawy boreliozy

Choroba ta, nazywana też krętkowicą kleszczową lub chorobą z Lyme, jeżeli nie zostanie rozpoznana na odpowiednio wczesnym etapie, może powodować trwałe i niebezpieczne uszczerbki na zdrowiu.

W Polsce występuje około dwadzieścia gatunków kleszczy, jednak tylko gatunek o nazwie Ixodes może przenosić boreliozę. Najbardziej narażone na zakażenie wirusem boreliozy są mieszkańcy terenów wschodnich - Mazur, Podlasia oraz Opolszczyzny. Jednakże, nie tylko kleszcze przenoszą Borrelię, jej nosicielami mogą być także komary, roztocza, muchy, pchły oraz wszy.

Większość zachorowań na boreliozę występuje od maja do listopada, przy czym aż 80% przypadków ma miejsce w czerwcu i lipcu. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie w tym okresie żerują nimfy kleszczowe, które są niewielkie i praktycznie niezauważalne gołym okiem.

Bolerioza - choroba wielonarządowa

Borelioza to choroba wielonarządowa, która wywołuje różne reakcje, dlatego trudno jest znaleźć zespół charakterystycznych symptomów, na podstawie których byłaby możliwa do zdiagnozowania.

Rumień wędrujący jest jedynym sprawdzonym objawem boreliozy. Na początku ma postać idealnie okrągłego okręgu, który niekoniecznie znajduje się w miejscu ukąszenia przez kleszcza. Niestety u ponad jednej trzeciej chorych nie występuje on w ogóle. Rumień może rozrastać się do znacznych rozmiarów, aby potem stopniowo zniknąć od środka aż do krawędzi okręgu. Bardzo ważne jest odpowiednio wczesne zauważenie rumienia, gdyż to właśnie na etapie zmian skórnych leczenie przynosi najlepsze rezultaty.

Boreliozie mogą towarzyszyć także inne symptomy, które jednak nie mogą być określane jako objawy stricte tej choroby. Są to zwykle dolegliwości ze strony układu nerwowego. Mogą pojawić się zmiany słuchowe, czyli na przykład chwilowy zanik słuchu, słyszenie szumów lub brzęczenia oraz odczucia skórne, na przykład uczucie zimna lub gorąca, ostre, nagłe bóle na skórze.


Pacjent może także skarżyć się na ogólne osłabienie i spadek napięcia mięśniowego, zaburzenia widzenia oraz jednostronny lub obustronny paraliż twarzy, który może być bardzo niebezpieczny i trudny do wyleczenia. Innymi objawami są także drganie i skurcze mięśni, zagubienie, depresja oraz zdezorientowanie czy problemy z wymową.

O boreliozie mogą świadczyć także objawy ze strony stawów, czyli między innymi ich obrzęk oraz ogromny ból, który zwykle atakuje staw kolanowy oraz biodrowy. Stawy często stają się obiektem powikłań tej choroby. W skrajnych przypadkach może dojść do ich stałego, nieodwracalnego zniekształcenia.


Pozostałe objawy są zależne od organu zaatakowanego przez boreliozę. Mogą to być różne bóle, mdłości oraz zmiany w organizmie. Pojawiają się także zaburzenia prawidłowego funkcjonowania zaatakowanego narządu.

Profilaktyka

Tak jak w wypadku innych chorób, tak też w przypadku boreliozy – lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby nie dopuścić do zarażenia.

Przede wszystkim należy unikać samego źródła tej choroby, czyli kleszczy. Jeśli niemożliwe staje się ominięcie miejsc w których spotkanie kleszcza jest wysoce prawdopodobne (parki, lasy, działki), należy odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć. Odzież musi zakrywać ciało w każdym miejscu, natomiast na głowę warto założyć kapelusz. Spacerując po lesie czy parku, nie należy zbaczać ze ścieżek w zarośla i wysokie trawy, ponieważ to właśnie tam jest najwięcej kleszczy.

Warto również zaopatrzyć się w preparaty, które odstraszają kleszcze. Można je nabyć w każdej aptece, a także w większych supermarketach. Zwykle mają działanie dwufazowe – odstraszają nie tylko kleszcze, ale także komary.

Po powrocie do domu należy koniecznie dokładnie obejrzeć całe swoje ciało. Jeśli okaże się, że mimo środków ostrożności złapaliśmy kleszcza, należy natychmiast udać się do najbliższego szpitala lub ośrodka zdrowia, gdzie pielęgniarka profesjonalnie wyciągnie go ze skóry.

Antybiotyki są konieczne, by wyleczyć bolerioze


Leczenie boreliozy polega na terapii antybiotykowej. W większości przypadków już po kilku tygodniach podawania odpowiednich leków, następuje całkowite wyleczenie, jednak organizm niektórych pacjentów może pomimo terapii nadal być obarczony chorobą. Jeżeli antybiotyk jest nieskuteczny i nie wyeliminuje wszystkich krętków boreliozy, choroba może wrócić, dodatkowo może okazać się odporna na leki.

Oprócz antybiotyków ważne jest także wspieranie organizmu odpowiednią dietą. Pacjent powinien spożywać produkty bogate w cynk, kwas foliowy, magnez, jod oraz witaminę A, B, B12, C, D3, E.

Borelioza to choroba, której diagnoza jest trudna, a leczenie może okazać się długotrwałe i nieskuteczne, dlatego warto odpowiednio się przed nią ochronić. Wystarczy odpowiednie przygotowanie siebie i rodziny przed wycieczką do lasu, a wszyscy będą zabezpieczeni przed przykrymi konsekwencjami.

Komentarze do: Objawy boreliozy (10)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 02-07-2020 04:48

Sprzedam leki pasozyty Prazykwantel Iwermektyna Zentel Yomesan Vermox

8

Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan metronidazol tinidazol Oferuje leki przeciw pasozytom: Iwermektyna 6mg 20zł, ważna 03.2022, odliczana z opakowania szpitalnego 100 tabletek do t... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (8)
Pokaż cały wątek (8)
swinskatarczyca
swinskatarczyca 17-06-2018 23:29

Doksycyklina Doxycyclinum antybiotyk skóra trądzik borelioza rumień Lek sprzedam

2

Doksycyklina Doxycyclinum antybiotyk skóra trądzik borelioza rumień Lek pod nazwą NL Doxy 100mg w listkach po 10 kapsułek. Ważny 08.2020. Wysyłka pobraniowa 3zł/kapsułka, od 50 kapsułek po 2.5zł. Wysyłka z Tajlandii ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze