Szukaj

Osteoporoza: nowe dyrektywy dotyczące skuteczniejszej prewencji oraz lepszego leczenia złamań

Podziel się
Komentarze0

Zapobieganie oraz leczenie osteoporozy musi teraz przejść przez lepsze diagnozowanie złamań spowodowanych kruchością kości u osób z grupy ryzyka. Do tej pory podstawowym badaniem był prosty pomiar gęstości mineralnej kości (BMD - Bone Mineral Density). Takie są właśnie nowe zalecenia wydane przez Ostéoporose Canada, które mają na celu skuteczniejszą walkę z osteoporozą.Przypomnijmy, że osteoporoza dotyczy 2 000 000 Kanadyjczyków, a dokładniej – 1 kobietę na 4 oraz 1 mężczyznę na 8, w wieku powyżej 50 lat. Te nowe środki prewencji będą dotyczyć pacjentów będących w grupie wysokiego ryzyka złamań. Ludzie, którzy już wcześniej doznali złamania z powodu kruchości kości, są bardziej narażeni na kolejne takie złamanie. Jednakże, mniej niż 20% kobiet oraz mniej niż 10% mężczyzn, którzy doznali złamania z powodu kruchości kości, są leczeni w celu zapobiegnięcia nowym złamaniom.

Wiadomo jednak, że te złamania, niezależnie od tego, czy dotyczą one ramion, bioder, żeber, kręgów czy miednicy, mogą zaszkodzić jakości życia pacjentów i wywołać bóle przewlekłe, inne choroby, a nawet śmierć. Dlatego też tak ważna jest wczesna interwencja wśród pacjentów z grupy ryzyka, ponieważ może ona zapobiec pojawianiu się wielu problemów.

Ostéoporose Canada zaleca więc od tej pory lekarzom przeprowadzanie także diagnozy kruchości kości, przy pomocy odpowiednich narzędzi, to znaczy, narzędzi szacujących ryzyko na okres 10 lat. Chodzi tutaj o nową metodę, ponieważ aż do dnia dzisiejszego, zapobieganie osteoporozie polegało głównie na pomiarze gęstości mineralnej kości, czyli analizie zawartości wapnia, fosforu oraz innych minerałów w kościach.


Taki pomiar gęstości mineralnej kości miał na celu ocenę ryzyka złamania u danego pacjenta. Wiemy teraz, że pomiar gęstości mineralnej kości jest tylko jednym z wielu czynników ryzyka złamań. Dlatego jest więc tak ważne, aby lekarze stosowali metody zintegrowane, pomagające ocenić ryzyko złamania, wyjaśnia w komunikacie pani doktor Alexandra Papaioannou, która jest profesorem medycyny na Uniwersytecie McMaster.


Wapno i witamina D

Tym nowym dyrektywom towarzyszą także nowe zalecenia dotyczące zażywania calcium oraz witaminy D. Wapno i witamina D to elementy podstawowe dla zdrowych, mocnych kości oraz dla utrzymania równowagi. Dostarczanie ich organizmowi w prawidłowych, odpowiednich ilościach, redukuje ryzyko złamań i upadków, mogących spowodować te złamania.

Dlatego też Ostéoporose Canada zaleca wszystkim osobom w wieku poniżej 50 lat zażywanie suplementów witaminy D w dawkach od 400 Ul do 1 000 Ul dziennie. Ludziom dorosłym, którzy ukończyli 50 lat, Ostéoporose Canada zaleca dawki od 800 Ul do 2 000 Ul dziennie.

W przypadku wapnia, Ostéoporose Canada zaleca dzienne spożycie 1 200 miligramów calcium, pochodzącego z jedzenia albo w postaci suplementów.

Podkreślmy, że poprzednie dyrektywy, które datowały się na rok 2002, zalecały ludziom w wieku 50 lat i więcej, zażywanie 1 000 mg calcium oraz 800 Ul witaminy D dziennie, w postaci suplementów.

Nowe dyrektywy Ostéoporose Canada przypominają także, że najlepszym środkiem zapobiegania złamaniom, niezleżnie od tego, czy należymy do grupy podwyższonego ryzyka czy nie, jest regularne praktykowanie aktywności fizycznej, takiej jak na przykład szybki spacer albo wchodzenie po schodach. Ludziom z grupy wysokiego ryzyka propunuje się także praktykowania ćwiczeń na równowagę, takich jak na przykład tai-chi.

Według Ostéoporose Canada, w Kanadzie dochodzi do blisko 30 000 złamań bioder każdego roku. Natomiast, nawet blisko dwie trzecie złamań kręgów może nie być wykrywane w tym kraju.

Komentarze do: Osteoporoza: nowe dyrektywy dotyczące skuteczniejszej prewencji oraz lepszego leczenia złamań

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz