Szukaj

Opinia publiczna popiera pośmiertną inseminację, ale za pisemną zgodą

Podziel się
Komentarze0

Przeprowadzona ostatnio ankieta (na ponad 1000 dorosłych osobach) pokazuje, że dla wielu Amerykanów pobranie od zmarłego, bądź umierającego małżonka nasienia lub jajeczek, by mieć możliwość posiadania ‘wspólnych dzieci’ w przyszłości, jest w porządku - ale tylko, jeżeli jest na to pisemna zgoda.Najczęściej dotyczy ona zamrażania jajeczek, nasienia lub embrionów przed podddaniem się leczeniu, które mogłoby spowodować bezpłodność - takich jak chemioterapia lub naświetlania przy chorobach notworowych.

Jeżeli ta osoba umrze, jej żyjący partner może użyć jajeczek bądź nasienia do spłodzenia dziecka dzięki wspomaganemu zapłodnieniu. W takich przypadkach pary zazwyczaj mają wszystko dokładnie zaplanowane i udokumentowane, co powinno stać się z jajeczkami bądź nasieniem, jeżeli chory partner umrze.

Jednakże w ostatnich latach stało się możliwym odzyskiwanie w nagłych wypadkach nasienia lub jajeczek, gdy osoba nieoczekiwanie zmarła lub zapadła na śmiertelną chorobę.

Typowa sytuacja dotyczy młodych par, które planowały dzieci, ale nigdy nie myślały o sytuacji, w której jedno z nich nieoczekiwanie umiera, tłumaczy dr Sara E. Barton.


W tych przypadkach prawie nigdy nie ma pisemnych wytycznych, mówi Barton, prowadząca nowe badania.


Takie żądania w nagłych wypadkach wydobycia nasienia lub jajeczek nie są powszechne. W Women’s Fertility Centre w Brigham lekarze mieli jeden lub dwa takie przypadki w roku w przeciągu ostatnich lat. Jednak lekarze nie mają jasnych wskazówek, co do sposobów radzenia sobie w tego typu sytuacjach.

Ważnym czynnikiem jest także opinia publiczna,
uważa Barton.

Obecnie American Society for Reproductive Medicine nie ma szczegółowych wytycznych dotyczących tego rodzaju sytuacji, w przeciwieństwie do Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE).

Mówi ono, że zgoda pisemna jest konieczna, a także powinien upłynąć przynajmniej rok oczekiwania zanim zamrożone jajeczka lub nasienie będą mogły zostać rzeczywiście użyte.

Opinia publiczna zdaję się zgadzać z ESHRE, mówi Barton - jednakże, jeżeli chodzi o czas oczekiwania, tylko 1/3 respondentów uważa, że powinno to być wymagane.

Badanie jest ograniczone. Było przeprowadzone na zasadzie ankiety internetowej, dlatego też może nie być reprezentatywne dla Amerykanów. Większość respondentów nigdy wcześniej nie słyszała o ‘inseminacji pośmiertnej’.

Według Barton, preferencje uczestników mogłyby się zmienić, gdyby zdobyli oni więcej informacji na ten temat. Teraz, gdy ludzie dowiadują się, że odzyskiwanie nasienia lub jajeczek w nagłych wypadkach jest możliwe, niektóre pary zechcą przemyśleć ten temat.

Może to być coś, co się uzna za warte do przedyskutowania z ukochana osobą, uważa Barton.Komentarze do: Opinia publiczna popiera pośmiertną inseminację, ale za pisemną zgodą

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz