Szukaj

Opary spalin z silników diesla równie niebezpieczne jak azbest

Podziel się
Komentarze0

Spaliny silników diesla powodują raka płuc. Do takiego wniosku doszli badacze ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jak twierdzą naukowcy, wdychanie spalin oleju napędowego ma porównywalne skutki do biernego palenia tytoniu. Narażeni są przede wszystkim zawodowi kierowcy samochodów ciężarowych oraz górnicy.- Naukowe dowody są przekonujące - powiedział Christopher Portier, kierownik badań Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), agendy WHO z siedzibą w Lyonie. Jak podkreślił Portier, grupa badawcza doszła zgodnie do wniosku, że spaliny silników diesla wywołują u ludzi raka płuc.

Już w roku 1988 IARC, po przeprowadzeniu pierwszych badań, podejrzewała, że opary oleju napędowego prawdopodobnie wywołują u ludzi raka. Po dziesięciu latach zalecono, nadanie badaniom nad potencjalnym szkodliwym wpływem spalin silników diesla, wysokiego priorytetu.

Obecnie Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem potwierdziła te podejrzenia, umieszczając  spaliny diesla na liście czynników rakotwórczych, a co za tym idzie, w jednym szeregu z azbestem, arszenikiem oraz iperytem siarkowym.


Abstrahując od dostatecznych dowodów na to, że spaliny silników diesla wywołują raka płuc, istnieją dowody również na to, że spaliny te mogą wywoływać raka pęcherza moczowego. Poza tym opary diesla powodują inne szkody na zdrowiu. Mogą prowadzić do chorób serca, układu krążenia, dróg oddechowych, zawału serca, udaru oraz wywoływać alergie.

Dodatkowo, zgodnie z raportem, IARC prowadzi dalsze badania nad potencjalnym zagrożeniam wywołanym przez benzynę. Agencja zwraca uwagę na to, że benzyna została zakwalifikowana już w 1989 roku do grona potencjalnych czynników rakotwórczych. Jednakże, nawet nowe badania, nic nie zmieniły w tej kwestii, w ten sposób benzyna w przeciwieństwie do oleju napędowego, nie została jednoznacznie uznana za rakotwórczą.

Zakaz używania silników diesla jest jednakże nie do pomyślenia. Stowarzyszenia ekologiczne widzą rozwiązanie we wprowadzeniu stref ekologicznych, jako wypróbowanego sposobu na zminimalizowanie zagrożenia.

- Badania przeprowadzone w Berlinie pokazują, że strefy ekologiczne są świetnym środkiem na zredukowanie oparów oleju napędowego - powiedział Jens Hilgenberg, z Bund für Umwelt und Naturschutz. Dodatkowo, planuje się również wystąpienie przeciwko nieograniczonej emisji oparów oleju napędowego przez maszyny budowlane, statki, lokomotywy.

Komentarze do: Opary spalin z silników diesla równie niebezpieczne jak azbest

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz