Szukaj

Omega – 3 wcale nie chronią naszego mózgu

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy sugerują, że codzienne spożywanie suplementów kwasów tłuszczowych omega-3, zdaje się nie zapewniać żadnej ochrony przeciwko spadkowi poznawczemu (procesy myślenia, pamięć) u osób starszych. Ze względu na to, iż mózg jest bogaty w kwasy tłuszczowe wielonienasycone, które znajdujemy w oleju rybnym, badacze doszli do wniosku, że zasilanie mózgu ich dodatkową porcją może korzystnie wpłynąć na pamięć oraz zapobiec zmianom, które prowadzą do zaburzeń poznawczych oraz demencji.Przyglądając się trzem dotyczącym tej kwestii badaniom, trwającym od 6 miesięcy do 3 lat, badacze odkryli, że nie było żadnej różnicy w testach pamięciowych oraz w procesie uczenia się, pomiędzy 4 000 osób zażywającymi kwasy omega-3 w suplementach z oleju rybnego oraz - dla porównania - olej słonecznikowy lub oliwę z oliwek.

 - Uzyskaliśmy dowody, że zażywanie suplementów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 nie poprawi stanu funkcji kognitywnych w późniejszym życiu - mówi doktor Alan Dangour, badacz z londyńskiej szkoły London School of Hygiene & Tropical Medicine, przeprowadzający najnowsze analizy.

 - Nasze odkrycia - zastrzega od razu naukowiec - nie wykluczają, iż takie suplementy mogą mieć potencjalnie korzystne działanie na mózgi niektórych ludzi. W dalszym ciągu pozostaje możliwość, że długoterminowe zażywanie takich suplementów może być korzystne, jeżeli chcemy zachować funkcje pamięciowe oraz płynność myślenia w dobrym stanie.

Wszystkie trzy badania objęte analizą dotyczyły ludzi zdrowych pod kątem poznawczym w wieku powyżej 60 lat. Osoby te zostały przypisane w sposób przypadkowy do zażywania suplementów lub margaryny z olejem rybnym, bądź oleju-placebo bez kwasów tłuszczowych omega-3.

 W żadnym z tych badań w wynikach testów funkcji poznawczych nie stwierdzono korzystnego działania oleju rybnego.

- Prawdą jest, że wielu ludzi wydaje fortuny na suplementy, bez żadnych naukowych dowodów na to, że rzeczywiście dają one pozytywne rezultaty - mówi doktor Nikolaos Scarmeas, neurolog oraz badacz z Columbia University Medical Center w Nowym Jorku.

Dr Nikolaos Scarmeas dodaje jeszcze: - Być może muszą upłynąć całe lata, zanim pojawią się jakiekolwiek skutki zażywania kwasów tłuszczowych, zakładając, że takowe istnieją. Może też chodzić o to, iż suplementy z oleju rybnego pomagają ludziom, którzy mieli niskie poziomy kwasów tłuszczowych na samym początku. Natomiast ludzie, którzy mają wystarczającą ilość tych składników dzięki swojej diecie, nie odczuwają żadnego korzystnego działania płynącego z ekstra dawek.

Inne badania sugerowały, że olej rybny może być dobry dla zdrowia serca.

Amerykańskie stowarzyszenie American Heart Association zachęca nawet do jedzenia co najmniej 2 rybnych dań w tygodniu (najlepiej ryb tłustych, takich jak łosoś bądź tuńczyk).

Doktor Gregory Jicha z University of Kentucky College of Medicine w Lexington, specjalista neurolog, stwierdza - Mimo że rzekome korzystne działanie suplementów oleju rybnego na funkcje poznawcze nie zostało wyraźnie wykazane w randomizowanych badaniach, ludzie w dalszym ciągu mogą zażywać te suplementy, ponieważ są one względnie bezpieczne dla zdrowia.

Najczęstszym skutkiem ubocznym związanym z tymi suplementami są problemy żołądkowe. Co więcej, ludzie zażywający placebo w trakcie badania, również skarżyli się na tego typu łagodne działanie niepożądane.

Dr Nikolaos Scarmeas dodaje - Pomimo braku przekonujących dowodów na rolę oleju rybnego, ludzie starsi w dalszym ciągu mają kilka sposobów na uniknięcie zaników pamięci. Przede wszystkim należy pozostawać aktywnym poznawczo przez całe życie. Należy być aktywnym fizycznie. Wszelkiego rodzaju aktywność jest niesamowicie ważna dla utrzymania funkcji poznawczych w dobrym stanie. Kiedy przejdziemy na emeryturę, nie możemy spoczywać na laurach - musimy działać!


Komentarze do: Omega – 3 wcale nie chronią naszego mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz