Szukaj

Oglądanie tańca sprawia, że twoje mięśnie myślą, że się ruszasz

Podziel się
Komentarze0

Tak więc, jeżeli oglądasz przedstawienie baletowe, równocześnie wyobrażasz sobie siebie samą jak strzelasz jeden piękny piruet za drugim? Tak? Tak. Albowiem, jak pokazuje nowe badanie, działanie twojej wyobraźni może wystarczyć, żeby twój mózg i twoje mięśnie zaczęły myśleć, że jesteś najnowszym wcieleniem Piny Bausch.W badaniu, opublikowanym w przeglądzie naukowym Plos ONE, badacze stwierdzają, że oglądanie występów tanecznych na żywo może skutkować specyficzną odpowiedzią mięśni u widzów, nawet jeśli widzowie ci nie mieli formalnego szkolenia w tych ruchach.

Uczestnicy badania byli częstymi widzami przedstawień baletowych i tańca hinduskiego, a także „nowicjuszami”, którzy nigdy takiego tańca nie oglądali. Badacze przebadali pacjentów posługując się techniką TMS (single pulse transcranial magnetic stimulation), aby zmierzyć pobudliwość korowo-rdzeniową, albo sygnały w ręku i w ramieniu.

Wiemy, że jeżeli dana osoba ogląda akcję ruchową przedstawianą przez kogoś innego, jej kora motoryczna jest pobudzona, jak wyjaśnia główna autorka tego badania, pani doktor Corinne Jola, badaczka na uniwersytecie Research Fellow (University of Surrey Guildford), w Zjednoczonym Królestwie. Wiedząc, jak bardzo pobudzona jest kora motoryczna, wiemy również jak bardzo na działanie „nastrojony” jest mózg.

Tak zwana „empatyczna” zdolność uczestników również została przebadana: naukowcy posłużyli się wskaźnikiem IRI. Wskaźnik IRI to wskaźnik interpersonalnej reaktywności, czyli Interpersonal Reactivity Index, czyli kwestionariusz, którym posługują się naukowcy, aby zmierzyć kognitywną empatię.


Kwestionariusz ten obejmuje „skalę fantazji”, w której pytania są obliczone tak, aby określić zdolność do zanurzania się w fikcyjną postać, film albo historię.


Ludzie często oglądający balet wykazali większą odpowiedź w mięśniach ramienia, kiedy właśnie oglądali przedstawienie baletowe, w porównaniu do chwil, kiedy oglądali inny rodzaj tańca.

Okazało  się również, że im większe wyniki w skali fantazji osiągali ludzie, którzy woleli oglądać taniec hinduski, tym większe były ich wyniki reaktywności, kiedy oglądali właśnie ten taniec.

Nasze rezultaty pokazują, że nawet bez fizycznego treningu pobudliwość korowo-rdzeniowa może byc wzmocniona poprzez doświadczenia wizualne albo dzięki wyobraźni, mówi doktor Corinne Jola.

Badacze na razie nie przetestowali żadnych skutków dla zdrowia, ale badaczke przypuszcza, że oglądanie tańca może dobrze działać na nasze ciało. Mimo że ciężko to tak naprawdę udowodnić.

Możliwe jest, że mentalne przenoszenie się w ciało tancerza może mieć jakieś korzystne działanie dla nas, na nasze somato-sensoryczne postrzeganie siebie, tak samo jak i wyobrażone wrażenie, że z kimś tańczysz, mówi doktor Corinne Jola.

Specyficzne ruchy mięśni wykazane w tym badaniu były niedostrzegalne dla oka, i na pewno nie pomogą nam spalić kalorii, tutaj uprzedzamy wszystkich tych, którym zamarzyła się dieta odchudzająca przed Tańcem z gwiazdami albo You can dance.

Ale, istnieje możliwość, że ludzie, którzy napatrzą się na piękne, precyzyjne ruchy tancerzy, zechcą właśnie ruszyć się sprzed tego telewizora i sami skończą na parkiecie. Badania już wykazały, że taniec poprawia zmysł równowagi i postawę, a także wpływa korzystnie na zdrowie umysłowe.

Na szczęście, oglądanie tańca w telewizji naprawdę zachęca ludzi do spróbowania tego samego. Nie wolno ignorować siły tańca.

Komentarze do: Oglądanie tańca sprawia, że twoje mięśnie myślą, że się ruszasz

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz