Szukaj

Ofiary przemocy śpią gorzej

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania pokazują jak bardzo przemoc niszczy u dzieci prawidłowe nawyki snu. Ofiary wiktymizacji lub świadkowie przemocy sypiają gorzej, a także mniej. Badania pokazują w jaki sposób negatywne zdarzenia wpływają na ilość i jakość snu u dzieci. Im bardziej dotkliwa jest przemoc, tym większy ma ona wpływ na sen.Kłopoty z koszmarami i bezsennością od dawna łączone były z narażeniem na przemoc, ale badacze z Cleveland odkryli, że różne cechy aktu przemocy dotykają różnych aspektów snu. Przykładowo dzieci, które są ofiarami gwałtownych wydarzeń, śpią  mniej i gorzej niż dzieci, które były jedynie świadkami gwałtownego zdarzenia.

"Przemoc przenika nasze społeczeństwo, a nasze badania pokazują, że różne wydarzenia w naszym życiu mogą wpływać na zachowanie podczas snu w różny sposób. To wszystko z kolei negatywnie oddziałuje na zdrowie dziecka, a także wpływa na jego przyszłość" - powiedział James Spilsbury, główny badacz.

Dzieci, które nie otrzymują wystarczającej ilości snu, są bardziej podatne na stres, nie radzą sobie z problemami.

Słaby sen jest także związany z szeregiem poważnych zagrożeń zdrowotnych, w tym z nadciśnieniem tętniczym, z chorobami serca, z udarem mózgu, z depresją,  z cukrzycą czy otyłością.

Spilsbury wraz  z badaczami z Case Western Reserve University w Cleveland Clinic przygotowali program szkoleniowy, podczas którego zbadano sen 46 dzieci w wieku od 8 do 16 lat.

Pochodzenie etniczne dzieci było mieszane, ale wszystkie znajdowały się w niekorzystnej sytuacji rodzinnej.

Dane dotyczące snu były zbierane przez siedem dni przy użyciu nowoczesnych metod monitorowania, które wykorzystują telemetryczny czujnik do pomiaru aktywności mózgu. Kolejny etap badania przeprowadzono trzy miesiące później.

Analizując wyniki, Spilsbury zauważył, że sen kontrolowany jest między innymi przez takie czynniki, jak wiek, płeć, dochody rodziny oraz narażenie na przemoc.

"Nasze przypuszczenia potwierdziły się. Po przeprowadzonych badaniach mamy już pewność, że przemoc i stres w dzieciństwie mają negatywny wpływ na sen dziecka, a także na jego przyszły rozwój emocjonalny"- podsumował Spilsbury.

Komentarze do: Ofiary przemocy śpią gorzej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz