Szukaj

Odkryto geny odpowiedzialne za najczęstszy typ migreny!

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy przebadali dane genetyczne pochodzące od 11 000 ludzi i odkryli kolejne sześć genów, które są odpowiedzialne za występowanie najczęstszych postaci migren (bez aury). Cztery z nich są zupełnie nowymi odkryciami, natomiast dwa przypadki potwierdzają wcześniejsze ustalenia.Odkryte geny dostarczają dowodów na to, że za pojawianie się migreny ponoszą winę rozregulowane cząstki odpowiedzialne za przekazywanie sygnałów pomiędzy neuronami w  mózgu. Z kolei dwa z nich wspierają hipotezę o roli naczyń krwionośnych, a dokładniej o  tym, że zakłócenia w przepływie krwi przyczyniają się do tej uciążliwej przypadłości.

Badacze przeprowadzili analizę genomu, by zobaczyć co zwiększa u ludzi podatność na migrenę. Porównali genomy 4 800 osób cierpiących na migrenę z genomami ponad 7 000 osób, których ta przypadłość nie dotyczy. Badaniami zajmowali się liderzy z dziedziny genetyki pochodzący z Europy i Australii.

To już trzeci raport o genach predysponujących ludzi do migreny, ale pierwszy dotyczący najczęstszego jej typu.

- To pierwsze badanie pokazujące konkretny gen przyczyniający się do migrenowego bólu głowy - powiedział profesor Aarno Palotie. - Podstawą sukcesu badania było staranne badanie chorych. - dodał badacz.


Migrena dotyka około jedną na sześć kobiet i jednego na ośmiu mężczyzn, co czyni ją jedną z głównych przyczyn braku pracy i krótkoterminowej niezdolności do pracy wśród dorosłych. Co roku z powodu migren jest opuszczane dwadzieścia pięć milionów dni roboczych. Podobnie wygląda sytuacja z opuszczaniem zajęć w szkołach. Amerykańskie raporty szacują koszty z tym związane i przyrównują je do tych związanych z chorobą diabetyczną.

Światowa Organizacja Zdrowia wymienia migrenę jako jedną z dwudziestu największych chorób ze względu na mierzoną w latach ilość czasu, w którym chory nie jest zdolny do podjęcia jakiejkolwiek aktywności – nie wspominając o podjęciu pracy zarobkowej.

Aż u jednej trzeciej chorych na migrenę faza bólu głowy może być poprzedzona zaburzeniami neurologicznymi (na przykład czasowym paraliżem jednej strony ciała). Jest to przykład migreny klasycznej (z aurą). Jednak większość pacjentów cierpi na migrenę zwyczajną – bez aury.

- Tego typu badania są możliwe tylko dzięki prowadzonym na szeroką skalę międzynarodowym badaniom, pozwalającym łączyć bogactwo zebranych danych i dobrych ekspertyz. Zidentyfikowanie genów odpowiedzialnych za migrenę otwiera nową drogę do badań nad jej typem - powiedział doktor Arn van den Maagdenberg, jeden z badaczy najdłużej zajmujących się tym zagadnieniem.

Komentarze do: Odkryto geny odpowiedzialne za najczęstszy typ migreny!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz