Szukaj

Odkryto część mózgu odpowiadającą za łatwowierność

Podziel się
Komentarze0

Dlaczego starsi ludzie są łatwowierni? Dlaczego łatwiej dają się wprowadzić w błąd, oszukać? Naukowcy znaleźli odpowiedź. W podeszłym wieku słabnie fragment kory przedczołowej mózgu, odpowiedzialny za wiarę i zwątpienie. Badacze nazwali go ventromedial. Jego wygląd różni się u ludzi, w zależności czy są oni mniej łatwowierni, czy bardziej.- Obecne badania dostarczają pierwszego bezpośredniego dowodu, że uszkodzenie regionu ventromedial, fragmentu kory przedczołowej mózgu, zwiększa łatwowierność. Ten specyficzny deficyt może wyjaśniać dlaczego bardzo inteligentni pacjenci mogą paść ofiarą pozornie oczywistych oszustw – można przeczytać w specjalnym wydaniu czasopisma „Neuroscience”.

Według badań National Institute of Justice (z 2009 roku), 12% Amerykanów powyżej 60 roku życia zostało wykorzystanych finansowo przez członka rodziny lub osoby obce.

Firma ubezpieczeniowa MetLife Inc. szacuje, że roczne straty finansowe starszych Amerykanów w wyniku nadużyć finansowych wynoszą ok. 2,9 miliarda dolarów.


- W naszej teorii proces niedowierzania zależy od pośrednictwa kory mózgowej, która w starszym wieku ma tendencję do nieproporcjonalnej straty integralności strukturalnej i związanych z nią funkcji. Dlatego sugerujemy, że podatność na błędne informacje, wręcz oszustwa, jest wynikiem specyficznego deficytu w procesie wątpliwości zachodzącym poprzez korę mózgową – wyjaśniają autorzy badań.

- Funkcjonowanie regionu ventromedial zaczyna się pogarszać po 60 roku życia, ale początek procesu i tempo zmian różni się u poszczególnych osób – wyjaśnia Daniel Tranel, prof. neurologii i psychologii na Uniwersity of Iowa.

Tranel liczy, że odkrycie pozwoli krewnym, lekarzom i opiekunom przyjmować decyzje osób starszych z większym zrozumieniem.

Ventromedial znajduje się w przedniej części mózgu, tuż nad oczami - jest to owalny płat wielkości piłki golfowej. Jest częścią obszaru mózgu zwanego phineas, odpowiedzialnego ogólnie za kontrolowanie emocji i zachowań.

Do tej pory nie było wiadome, który obszar mózgu odpowiada za wiarę i zwątpienie.

Komentarze do: Odkryto część mózgu odpowiadającą za łatwowierność

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz