Szukaj

Odkodować indywidualny genom w ciągu kilku godzin?

Podziel się
Komentarze0

Objawienie z Davos, światełko nadziei w oceanie smutku i marazmu. Maszyna, prawdziwie cudowna, pozwalająca rozszyfrować ludzki genom w ciągu zaledwie kilku godzin. Nie trzeba chyba nawet wyjaśniać, że taki wynalazek może zrewolucjonizować medycynę? Tylko czy jest to w ogóle realne?W czasie światowego forum ekonomicznego w Davos, maszyna Ion Proton została zaprezentowana po raz pierwszy w Europie. Prezentacji tej dokonał jej twórca, Amerykanin Jonathan Rothberg, biotechnik bliski pięćdziesiątki, który jest również dyrektorem generalnym firmy Ion Torrent System. Z kolei, firma Ion Torrent System jest własnością innej firmy amerykańskiej, Life Technologies, która produkuje Ion Proton. To tyle z „genealogii”...

Urządzenie to ma pozwalać na bardzo szybkie rozkodowanie DNA danej jednostki, a to dzięki chipom półprzewodnikowym. To oznacza, że chorzy nie będą musieli czekać całymi tygodniami, aby dowiedzieć się, czy mają raka, czy też nie.

Co więcej, lekarze będą natychmiast wiedzieć, na jakie choroby cierpią ich pacjenci, będą mieli możliwość szybszego doboru odpowiedniej terapii, co wiąże się z uniknięciem opóźnienia leczenia, a także błędów, które mogą nawet zakończyć życie chorego.


Później, badacze w krajach rozwijających się, będą mogli przy pomocy tego urządzenia identyfikować nowe wirusy, albo nawet sprawdzać jakość wody. A policja naukowa będzę mogła poszukiwać profilu DNA oskrażonego, równie szybko i spektakularnie jak ci wszyscy specjaliści w telewizyjnych serialach policyjnych oraz wojskowych, którzy już w terenie mogą zidentyfikować ciała swoich towarzyszy broni albo ciała swoich wrogów.

Jest to bowiem pierwsze takie urządzenie, które pozwala na sekwencjonowanie całego genomu danej jednostki za zaledwie 1 000 dolarów i w ciągu zaledwie dwóch godzin, wyjaśnia Jonathan Rothberg, w wywiadzie dla Agence France Presse, którego udzielił na szczycie w Davos.

Wcześniej, koszty takiego sekwencjonowania wynosiły ponad pół miliona dolarów, a zabierało to nawet tygodnie, zanim mogliśmy uzyskać informacje na temat nasze genomu.

Genom jednostki jest całością materiału genetycznego zakodowanego w DNA. Każda jednostka ma unikatowy genom. A urządzenie Ion Proton jest przeznaczony do poszukiwań w celu odkrywania nowych genów w chorobach takic jak rak, autyzm, albo cukrzyca, wyjaśnia jeszcze amerykański naukowiec.

Równocześnie, maszyna ta jest przeznaczona dla celów medycyny klinicznej, co oznacza, że lekarze będą mieli pewność, iż zaordynowali dobrą terapię właściwej osobie. Jonathan Rothberg wspomina również o wcześniejszym wykrywaniu różnych chorób u noworodków.

Komentarze do: Odkodować indywidualny genom w ciągu kilku godzin?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz