Szukaj

Odeszła Halina Szczepanek-Osińska, Prezes Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej

Podziel się
Komentarze0

17 kwietnia w Warszawie zmarła Halina Szczepanek-Osińska, prekursor nowoczesnej edukacji zdrowotnej w Polsce, założycielka i wieloletnia Prezes Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej. Dzieło Jej życia będzie kontynuował Instytut Oświaty Zdrowotnej – Fundacja Haliny Osińskiej. Polskie środowisko oświaty zdrowotnej straciło wybitną koleżankę, a przede wszystkim wielkiego Człowieka.


W swojej pracy Halina Szczepanek-Osińska przez kilka dekad wdrażała z sukcesami światowe wzorce ochrony zdrowia. Inicjowane i kierowane przez Nią niezliczone projekty i programy decydowały o obliczu polskiej oświaty zdrowotnej. Współpracowała ze wszystkimi instytucjami mającymi wpływ na poprawę środowiska zdrowia – od starostów i organizacje pozarządowe po ministrów. Niestrudzenie tworzyła i nadzorowała programy edukacyjne, uczące Polaków jak dbać o swoje zdrowie.

Zajmowała się profilaktyką chorób nowotworowych, grypy, zakażeń pneumokokowych, cukrzycą, uzależnieniami od nikotyny i narkotyków, AIDS oraz wirusowym zapaleniem wątroby. Do największych osiągnięć Haliny Szczepanek-Osińska należy mobilizacja środowiska do podejmowania kreatywnych inicjatyw lokalnych na rzecz postaw prozdrowotnych, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.


Pracowała do samego końca. Była inicjatorką powstania Grupy Roboczej ds. Grypy, skupiającej wybitnych polskich naukowców i praktyków zwalczania grypy, której  efektem działań było stworzenie propozycji Narodowego Programu Zwalczania Grypy, ogólnopolskiej kampanii na rzecz profilaktyki grypy i poprawy sytuacji epidemicznej w Polsce.

Wraz z pozostałymi ekspertami z Grupy Roboczej ds. Grypy zaangażowała najważniejsze instytucje zdrowia publicznego we wspólnym wysiłku edukowania społeczeństwa o zagrożeniach wynikających z grypy i jej powikłań.
Ceremonia pogrzebowa odbyła się w czwartek 25 kwietnia w kościele Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie, po czym odprowadzono urnę do grobu na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W uroczystości uczestniczyła rodzina oraz licznie przybyli przyjaciele i współpracownicy.

Komentarze do: Odeszła Halina Szczepanek-Osińska, Prezes Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz