Szukaj

Odbicie w rogówce nową metodą rozwiązywania zbrodni

Podziel się
Komentarze0

Badania wykazały, że obrazy na rogówce oka uchwycone na zdjęciach mogą pomóc w rozwiązaniu niejednego przestępstwa. Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii stwierdził, że dzisiejsza wysoka rozdzielczość obrazów cyfrowych jest tak szczegółowa, że pozwala na powiększenie oczu na zdjęciach ludzi i pobieranie klatek z obrazami przechodniów widocznych na ich rogówkach.

Główny badacz dr Rob Jenkins, z Wydziału Psychologii na Uniwersytecie w York , mówi, że źrenica oka jest jak czarne lustro. Aby poprawić obraz należy powiększyć i dostosować kontrast. Obraz twarzy, który jest odzyskiwany z odbiciem w oku pacjenta jest około 30.000 razy mniejszy niż twarzy fotografowanej osoby.

Dr Jenkins wraz z Christie Kerr z Wyższej Szkoły Psychologii na Uniwersytecie w Glasgow przeprowadził badania. Powiększono w wysokiej rozdzielczości zdjęcie paszportowe  i odzyskano odbicia twarzy przechodniów z rogówki oka. Pomimo dość niskiej rozdzielczości analizowanych obrazów (niektóre z nich miały tylko 27 pikseli szerokości), obserwatorzy byli w stanie dokładnie określić, kim są osoby w odbiciach rogówki.

Dr Jenkins mówi: - Nasze wyniki w ten sposób podkreślają niezwykłą wytrzymałość ludzkiego rozpoznawania twarzy, a także niewykorzystany potencjał fotografii wysokiej rozdzielczości.
Naukowcy sugerują, że wyniki ich badań mogą być wykorzystane do rozwiązywania tajemnic zbrodniczych. Przykładem może być analiza obrazów odbitych w oczach ofiar przestępstw seksualnych lub dzieci wykorzystywanych w pornografii, a nawet fotografie ludzi porwanych pobierane z kamer jako dowód w postępowaniach. Szczegółowe zgłębienie tych materiałów może przynieść istotne wskazówki na temat sprawców i ich wspólników.

Komentarze do: Odbicie w rogówce nową metodą rozwiązywania zbrodni

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz