Szukaj

Objawy wrzodów

Podziel się
Komentarze2

Mimo, że z biegiem lat obserwuje się spadek zachorowań na wrzody, to u co 10 Europejczyka się one pojawiają. Najczęściej chorują na nie mężczyźni, co łączy się najczęściej z ich mocno zestresowanym stylem życia. Jednak dzięki szybkiemu dostrzeżeniu pierwszych objawów wrzodów możemy przyśpieszyć proces leczenia, a często nawet uniknąć ich nieprzyjemnych konsekwencji.

Objawy wrzodów

Czym jest choroba wrzodowa i jak powstaje?

Są to cyklicznie pojawiające się ubytki błony śluzowej w dwunastnicy lub żołądku. Są one wynikiem zaburzenia równowagi pomiędzy kwasami oraz innymi czynnikami drażniącymi nasze narządy, a tymi które powinny je chronić.

Przyczyn tego schorzenia jest wiele i mają różne pochodzenie. Może to być upośledzenie wydzielania soku żołądkowego, zakażenie Helicobacter pylori czy zaburzenia motoryki żołądka i przełyku.

Również leki – szczególnie te niesteroidowe przeciwzapalne, stresujący tryb życia czy nieodpowiednia dieta mogą być źródłem początku choroby. Także w przypadku, kiedy w poprzednim pokoleniu występowało tego typu schorzenie, należy zainteresować się zdrowiem tych organów – zwłaszcza gdy pojawiają nieznane dotąd problemy.

Objawy wrzodów

Istnieje wiele objawów, które mogłyby wskazywać na to, iż mogą u nas wystąpić wrzody. Należy jednak wiedzieć, że schorzenie to przez lata może przebiegać bez żadnych symptomów lub tylko dając sygnały takie jak przy lekkich dolegliwościach trawiennych.

Jednymi z pierwszych objawów tej choroby są zaburzenia naturalnych czynności przewodu pokarmowego. Można ją również rozpoznać przez cykliczne pojawianie się wszelkich niepokojących oznak i ich nasilanie się w okresie jesieni oraz wiosny.


Wszelkie poszlaki wskazujące na chorobę wrzodową są uzależnione od umiejscowienia ubytku oraz wieku pacjenta. Najczęstszym objawem jest przede wszystkim ból w okolicach pępka, poniżej mostka lub pośrodku brzucha.

Ucisk ten jest długotrwały i powracający w ciągu dnia nawet kilkukrotnie. Stan taki trwać może kilka dni, a w gorszych przypadkach nawet parę tygodni do miesiąca. Jest on określany przez pacjentów jako piekący, palący. Często kojarzy się z nagłym uczuciem głodu.


Ból ten pojawia się różnie, choć najczęściej na czczo – bardzo wczesnym rankiem – lub zaraz po posiłku i między nimi – od 30 minut aż do trzech godzin po jedzeniu. Objaw ten występuje również w nocy. Szczególnie silne napady ukazują się po spożyciu pokarmów pobudzających wydzielanie kwasu solnego.

Wśród różnych symptomów schorzenia, można wymienić również te dyseptyczne. Według badań są one częstszym objawem aniżeli dolegliwości bólowe. Mimo, iż nie są one aż tak dokuczliwe jak ucisk brzucha, to ich występowanie może komplikować codzienne funkcjonowanie.

Zaliczamy do nich uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu, nudności czy wymioty. Zdarza się również, że wrzody żołądka czy też dwunastnicy powodują uczucie pełności i „rozparcia” – szczególnie po jedzeniu. Osoby, które cierpią na tę chorobę narzekają często na towarzyszącą im zgagę, niestrawność, niesmak w ustach, wzdęcia oraz zaparcia naprzemiennie występujące z biegunkami.

Powikłania choroby i leczenie

Część pacjentów dowiaduje się o swoim schorzeniu dopiero podczas wystąpienia powikłań, takich jak krwawienie z wrzodu, jego drążenie, zwężenie dalszej części żołądka czy perforacja. Taki stan rzeczy powoduje, że chorzy muszą zostać poddani natychmiastowej opiece lekarskiej w szpitalu.

Najczęstszymi sposobami leczenia jest podawanie odpowiednich medykamentów oraz ograniczenie pokarmów, które mogą pogarszać stan pacjenta. Należy zmienić nawyki żywieniowe oraz sposób życia.

Ze względu na specyfikę wrzodów, przy każdych niepokojących objawach należy się udać jak najszybciej na konsultację lekarską, najlepiej gastrologiczną. Szybka reakcja może nas uratować przez przykrymi dolegliwościami oraz konsekwencjami, jakie pojawiają się wskutek tej choroby.

Autor:

Urszula Walkiewicz

Komentarze do: Objawy wrzodów (2)

renii
renii 12-05-2013 17:59

Dodatkowe Informacje

1

Co ciekawe wrzody mogą wystąpić w każdym wieku. Chorują na nie nawet małe dzieci. Najczęściej jednak wrzód żołądka pojawia się w wieku 50-60 lat, a wrzód dwunastnicy - w wieku 40-50 lat. Z badań wynika, że pojedyncze lub... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
renii
renii 23-04-2013 19:00

Wrzody

1

Dolegliwość ta jest bardzo uciążliwa. Często jest tak,że ze względu na badanie-gastroskopię(niezbyt mile badanie) odwlekamy wizytę u lekarza i męczymy sie z tym.Decydujemy się już na to w ostateczności, gdy już nie mamy ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze