Szukaj

Nowy wskaźnik do pomiaru dokuczliwości hałasu

Podziel się
Komentarze0

Na obraz wskaźnika jakości powietrza, Francja tworzy właśnie wskaźnik hałasu, który ma służyć przede wszystkim zwykłym ludziom. Wskaźnik ten ma być do dyspozycji już w 2014 i ma być łatwiejszy w zrozumieniu niż pojęcie „decybele”.Jest on owocem projektu prowadzonego przez obserwatorium Bruitparif w Ile de France oraz obserwatorium Acoucité w Lyon.

Dyrektorka Bruitparif, Fanny Mietlicki, wyjaśnia - Powiedzieliśmy sobie, że dobrze by było mieć do dyspozycji takie same narzędzia jak te, które służą do pomiaru jakości powietrza. To znaczy, stworzyć wskaźnik mierzący hałas, poprawny pod względem naukowym oraz dostępny dla zwykłych ludzi.

Projekt nosi nazwę Harmonica, co jest akronimem angielskiego terminu Harmonised noise information for citizens and authorities (Zharmonizowane informacje na temat hałasu dla obywateli i dla władz).


Harmonica ma na celu definiowanie wskaźników hałasu zewnętrznego na bazie dziesięciostopniowej skali dokuczliwości (od 1 do 10), wykorzystując kod oparty na kolorach.

Wskaźnik ten będzie brał pod uwagę zarówno hałas permanentny, jak i hałas z tła (na przykład, przejeżdżające tramwaje albo startujący motor).

Fanny Mietlicki dodaje jeszcze - Nowy wskaźnik powinien również pozwolić na opracowanie nowych rozwiązań przeciwko takim problemom.

Francuska Akademia Medycyny opublikowała ostatnio raport na temat wpływu hałasu na zdrowie ludzkie. We Francji, dwóch obywateli na 3 skarży się na uciążliwy hałas, a 15% z nich planuje przeprowadzkę z tego powodu. Dotyczy to przede wszystkim mieszkańców Paryża.

Hałas, niezależnie od źródła pochodzenia, związany jest z wieloma problemami zdrowotnymi.

Komentarze do: Nowy wskaźnik do pomiaru dokuczliwości hałasu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz