Szukaj

Nowe korzyści płynące z akupunktury

Podziel się
Komentarze0

U pacjentów cierpiących na paraliż zwany „porażeniem Bella”, po otrzymaniu dawki akupunktury powodującej efekt de qi, czyli powodującej rodzaj intensywnej stymulacji, zaobserwowano regeneracje mięśni twarzy, zmniejszenie niepełnosprawności oraz generalną poprawę warunków życia, czytamy w CMAJ (Canadian Medical Association Journal).Paraliż Bella to nagły atak mięśni twarzy, powodujący zwykle tymczasowy i przemijający po kilku tygodniach lub miesiącach paraliż, jednak w niektórych przypadkach zdrętwienie mięśni może być trwałe.

Akupunktura jest stosowana na całym świecie do leczenia różnych schorzeń i zyskuje coraz większa akceptację.

Natomiast efekt de qi jest połączeniem doznań pochodzących z zastosowania różnych rodzajów manipulacji igłą do akupunktury. Są to głównie takie odczucia jak ból, mrowienie, zimno, ciepło oraz różnego rodzaju promieniowania. Jednak efekt de qi nie został zaakceptowany przez badaczy.

Od bardzo dawna istnieje przekonanie w tradycyjnej teorii i praktyce medycznej akupunktury głoszące, że intensywność bodźca musi osiągnąć próg de qi, który odgrywa niezwykle ważną rolę w uzyskaniu najlepszych efektów terapeutycznych, twierdzi dr Wei Wang z Wydzialu Neurologii na Key Laboratory of Neurological Diseases of Chinese Ministry of Education, w Wuhan, w prowincji Hubei w Chinach, wraz ze współautorami badań.


W przeprowadzonych testach wzięło udział 338 pacjentów. Chińscy naukowcy postanowili zbadać skuteczność akupunktury o słabej stymulacji oraz skuteczność progu de qi.

Próby, przeprowadzone w 11 szpitalach regionalnych w Chinach, angażowały 15 doświadczonych osób zajmujących się wiele lat akupunkturą oraz dwie grupy pacjentów, tj. 167 osób, które otrzymały intensywną stymulacje oraz 171 osób, którym podano igły, jednak bez stymulacji.

Mimika twarzy pacjentów, czyli wyznacznik funkcjonowania nerwów twarzy, mierzona była w sześciostopniowej skali oraz nagrywana w celu łatwiejszego porównania wyników.

Po upływie sześciu miesięcy od eksperymentu efekty były lepsze u pacjentów z grupy de qi.

Mamy dowody na to, że akupunktura wraz z efektem de qi poprawia regenerację mięśni twarzy u pacjentów z paraliżem Bella, jak również zmienia na lepsze ich jakość życia oraz zmniejsza niepełnosprawność, mówi autor badań. Im większe nasilenie efektu de qi, tym lepsze były rezultaty.

Efekt de qi i związane z nim techniki akupunktury powinny być docenione w praktyce akupunktury oraz w badaniach. Powinno się także rozważyć ich włączenie do klinicznych wytycznych akupunktury, stwierdzają autorzy badań.

Komentarze do: Nowe korzyści płynące z akupunktury

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz