Szukaj

Elektroterapia

Podziel się
Komentarze0

Galwanizacja, jonoforeza i elektrostymulacja to tylko niektóre rodzaje zabiegów elektroterapeutycznych. Elektroterapia jest jedną z dziedzin fizykoterapii, która zdobywa coraz większe uznanie wśród osób zajmujących się leczeniem przy użyciu prądów leczniczych.

Elektroterapia

W elektroterapii wykorzystuje się różnego rodzaju prądy lecznicze. Takie prądy m.in. usprawniają przemianę materii, mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także mają na celu pobudzenie mięśni do skurczu. Elektroterapia nazywana jest elektrolecznictwem. W elektroterapii wyróżnia się następujące rodzaje zabiegów: galwanizacja, jonoforeza, elektrostymulacja, prądy diadynamiczne, prąd Kotz’a, prądy interferencyjne, prądy TENS oraz prądy Traberta.

W elektroterapii wykorzystuje się prąd stały, prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości, a także modulowane prądy średniej częstotliwości.

Ogólne przeciwwskazania do wykonania zabiegów elektostymulacji

Zabiegi elektrostymulacji nie mogą być wykonywane u wszystkich osób, przeciwwskazaniami do ich zastosowania są, np. gorączka, nowotwory, ropne zmiany skórne, stany zapalne, oparzenia, odmrożenia. Nie mogą ich stosować osoby, które mają wszczepione urządzenia elektroniczne, np. rozrusznik serca, implanty, epilepsję, silną arytmię serca, a także ostre zapalenia w obrębie stosowania zabiegów oraz zmiany w obrębie skóry. Przeciwwskazaniem jest także ciąża, karmienie piersią i menstruacja. Przed przystąpieniem do zabiegów elektroterapii należy powiadomić specjalistę o wszystkich swoich dolegliwościach, schorzeniach i chorobach.

Zabieg galwanizacji

Galwanizacja polega na wykorzystywaniu w leczeniu prądu stałego. Zabieg ten wykonywany jest w leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów, nerwobóli, porażeń wiotkich, bólów mięśniowych, zaburzeń krążenia obwodowego oraz w neurologii. Galwanizacja ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, wpływa na zmniejszenie pobudliwości nerwów oraz przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych.

Zabieg jonoforezy

Podczas zabiegu jonoforezy do tkanek, przy użyciu siły pola elektrycznego, wprowadza się jony, które mają działanie lecznicze.  Zabieg ten można stosować, np. przy rwie kulszowej, zapaleniu stawów i pochewek ścięgnistych, zaburzeniach naczynioruchowych, zespołach bólowych o różnym pochodzeniu, wzmożonych napięciach mięśni, przykurczach mięśni, bólach głowy, bliznach i przykurczach bliznowatych, zaburzeniach ukrwienia tkanek, zwyrodnieniach narządów ruchów, nerwobólach oraz utrudnionym zroście kości. Jonoforeza ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także pobudza naczynia krwionośne, rozmiękcza blizny, rozszerza i zwęża naczynia oraz ma działanie bakteriostatyczne, odczulające i znieczulające.

Zabieg elektrostymulacji

W elektrostymulacji wykorzystuje się prąd stały impulsowy, który płynie z przerwami. Zabieg ten ma na celu wywoływanie skurczów mięśni. Prąd ten płynie z przerwami, tak więc mięsnie będą się kurczyć i odpoczywać zgodnie z płynącym prądem. Można wykonać elektrostymulację mięśni zdrowych w celu wzmocnienia lub poprawienia krążenia obwodowego oraz mięśni porażonych jako zamiennik naturalnych pobudzeń. Elektrostymulację można stosować m.in. w celu zwiększenia siły mięśni, a także w bólach krzyża, przykurczach mięśni, uszkodzeniu wiązadeł stawu kolanowego, złamaniu uda, zaniku mięśni oraz odbudowie mięśni.

Zabiegi prądami diadynamicznymi

Prądy diadynamiczne inaczej nazywane są prądami Bernarda, są to prądy zmienne o małej częstotliwości. Prądy te wykorzystuje się, np. w dyskopatii, nerwobólach, chorobach zwyrodnieniowych stawów, odmrożeniach, obrzękach pourazowych, chorobach układu nerwowego, porażeniu obwodowym nerwu twarzowego, zapaleniu okołostawowym oraz chorobach reumatycznych. Prądy diadynamiczne mają bardzo silne działanie przeciwbólowe  i przekrwienie. Wpływają również, np. na obniżenie napięcia mięśniowego, stymulację mięśni, rozszerzenie naczyń krwionośnych i poprawę ich ukrwienia oraz na przewodnictwo nerwowe.

Zabiegi prądem Kotz’a

Wykorzystuje się tu działanie prądu o średniej częstotliwości, który jest modulowany do częstotliwości niskiej. Zabieg ten ma na celu wzmocnienie siły mięśni i zwiększenie masy mięśniowej oraz wywoływanie skurczów mięśni głębiej położonych. Prąd Kotz’a można stosować w przypadku skoliozy, płaskostopia, długotrwałego unieruchomienia mięśni, uszkodzenia przewodu nerwowego, stymulacji zrostu kostnego oraz w stanach po złamaniach. Wskazaniem do ich stosowania jest także trening mięśni, stymulacja mięśni oraz porażenie obwodowe mniejszego stopnia.

Zabiegi prądami interferencyjnymi

Prądy interferencyjne inaczej nazywane są prądami Nemeca i są to prądy średniej częstotliwości, które są modulowane w amplitudzie z małą częstotliwością. Prądy te mają działanie przeciwbólowe, usprawniają procesy odżywcze i przemianę materii, zwiększają przekrwienie mięśni, a także wykorzystuje się je do stymulacji mięśni. Można je wykorzystywać w stanach zwyrodnieniowych stawów, stanach pourazowych, bólach mięśniowych, zaburzeniach krążenia oraz przykurczach powstałych w wyniku unieruchomienia.

Zabiegi prądami TENS

Jest to przezskórna elektrostymulacja nerwów, wykorzystuje się w niej prądy impulsowe  o małej częstotliwości. Prądy TENS można stosować m.in. w przewlekłych oraz ostrych stanach bólowych, bólach głowy, migrenach, neuropatii, uszkodzeniach nerwów obwodowych, uszkodzeniach reumatycznych oraz bólach w różnych chorobach, np. w chorobach wewnętrznych, ortopedycznych czy neurologicznych. oraz w neuropatii. Prądy te mają działanie przeciwbólowe, a także poprawiają ukrwienie, rozszerzają naczynia krwionośne, osłabiają odczuwanie bólu, zmniejszają cellulitis i zmarszczki, a także przyspieszają zrost kostny po złamaniach.

Zabiegi prądami Traberta

Jest to jednobiegunowy prąd prostokątny, który jest również nazywany prądem ultrabodźcowym. Zabieg ten ma na celu wprowadzenie mięśni w drżenie, a poprzez to rozluźnienie ich, ma także działanie przeciwbólowe, przekrwienne i powoduje obniżenie układu współczulnego. Prądy te stosuje się m.in. w zespołach bólowych kręgosłupa, bólach mięśniowych, nerwobólach, chorobach zwyrodnieniowych  stawów, zaburzeniach krążenia obwodowego, stanach pourazowy narządu ruchu oraz w stanach ze wzmożonym napięciem mięśniowym.

Elektroterapia wykorzystywana jest w leczeniu różnych chorób. Przed przystąpieniem do danego zabiegu należy się zapoznać z działaniem oraz ze wskazaniami i przeciwwskazaniami do wykonania danego zabiegu. Przed zabiegiem trzeba porozmawiać ze specjalistą, powiedzieć mu o sowich dolegliwościach, schorzeniach i chorobach.

Autor: Ilona Górecka

Komentarze do: Elektroterapia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz