Szukaj

Nowe badanie krwi pod kątem wykrywania raka jelita grubego

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy opracowali tanią i skuteczną metodę wykrywania raka jelita grubego, do której przeprowadzenia wymagany jest zaledwie niecały mililitr krwi pacjenta. Nowa metoda — zwana jako microRNA — pomogła bez problemu wykryć raka jelita grubego u pacjentów, u których wcześniej już stwierdzono chorobę.Następnym krokiem badania będzie przeprowadzenie przez naukowców badań przesiewowych wśród większej grupy pacjentów z objawami choroby. Pacjenci zostaną poddani także kolonoskopii, aby potwierdzić skuteczność nowego narzędzia diagnostycznego.

– Wszystko wskazuje na to, iż opracowana przez nas metoda badania będzie bezpieczna, tania, solidna, dokładna, bez niedogogności dla pacjenta i można ją będzie bez problemu zintegrować z krajowymi programami badań przesiewowych w ramach corocznej kontroli – stwierdził w informacji prasowej wydanej przez American Association for Cancer Research autor badania dr Soren Jensby Nielsen, kierownik naukowy z Exiqon A/S w Danii.


– Przewidujemy, że tego typu badanie miRNA, już po jego pełnym opracowaniu i dopuszczeniu go jako metody badania przesiewowego, może posłużyć w przyszłości do selekcjonowania spośród dużej populacji osób, które powinny przeprowadzić kolonoskopię w celu dokładnego określenia ryzyka.

Nielsen wraz z pozostałymi członkami zespołu badawczego zaprezentowali wyniki swoich badań w środę na konferencji American Association for Cancer Research.

Autorzy badania podkreślili, że rak jelita grubego zajmuje drugie miejsce pod względem liczby zgonów spowodowanych rakiem w krajach rozwiniętych. Istnieją metody szybkiego wykrywania tej choroby i, co więcej, jest ona uleczalna dzięki interwencji chirurgicznej, o ile zostanie wcześnie zauważona.

Jednak jak zauważa Nielsen, w samych Stanach Zjednoczonych mniej niż połowa osób w wieku powyżej 50 lat poddaje się zalecanym rutynowym badaniom jelita grubego.

Naukowiec ma również nadzieję, że metoda badań opracowana przez jego zespół pomoże uskutecznić wykrywalność, a tym samym obniżyć znacznie śmiertelność choroby.

Komentarze do: Nowe badanie krwi pod kątem wykrywania raka jelita grubego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz