Szukaj

Nowa szczepionka chroni przed gronkowcem wywołującym zapalenie płuc!

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania opublikowane w The Journal of Infectious Diseases są wynikiem zespołu naukowców z USA, który opracował nową szczepionkę chroniącą przed śmiertelnym zapaleniem płuc wywoływanym przez gronkowca.

Jak piszą badacze to bakteria staphylococcus aureus, wywołuje poważne infekcje zarówno wśród społeczeństwa jak i w szpitalach.

Zespół prowadzony przez Patricka Schlieverta z Uniwersytetu w Iowa opisał nową szczepionkę, która celuje w trzy toksyny wykonane i wydzielane przez bakterie gronkowca. Badania pokazują, że szczepionka przeciw toksynie prawie całkowicie chroni zwierzęta laboratoryjne, których płuca zarażono wieloma różnymi szczepami gronkowca przypominającymi ludzkie zakażenie, w tym także szczepami lekoodpornymi jak MRSA. Antidotum chroniło zwierzęta nawet, gdy podawano im bakterie w bardzo dużych dawkach. Nie tylko zapobiegała zarażeniu, ale po 7 dniach nie było śladu po infekcji w organizmie.

Poprzednie próby służące zapobiegnięciu zakażenia człowieka stosowały szczepionki, które celowały w antygeny powierzchniowe komórek i białko. W obecnym badaniu zespół pokazał, że za pomocą tego rodzaju leku faktycznie zwiększa się nasilenie infekcji.

Wcześniejsze badania pokazały, że bakteria gronkowca wydziela toksyny odpowiedzialne za poważne, a czasem nawet śmiertelne skutki. Objawami są wysoka gorączka, niskie ciśnienie krwi czy wstrząs septyczny.

Szczepienie może zapobiec milionom infekcji rocznie

-Nasze badania wskazują, że szczepienie przeciwko tym toksynom może zapewnić ochronę przeciwko wszystkim szczepom gronkowca. Jeśli uda się nam przenieść to ustalenie do skutecznej szczepionki dla ludzi to może to potencjalnie zapobiec milionom przypadków łagodnych i poważnych zakażeń skóry tkanek miękkich rocznie – mówi profesor Schlievert.

Naukowcy także zauważyli, że stosując surowicę od zwierząt szczepionych w celu ochrony innych zwierząt – coś na wzór biernego uodpornienia – skutek również był pozytywny. Pokazuje to, że przeciwciała indukowane przez szczepionkę są czynnikiem ochronnym.

Gronkowiec jest najpoważniejszą przyczyną poważnych zakażeń i związanych z nimi zgonów w USA. Jego infekcja może spowodować wiele problemów, od czyraków i infekcji skórnych po zagrażające życiu zapalenie płuc i sepsę.

Komentarze do: Nowa szczepionka chroni przed gronkowcem wywołującym zapalenie płuc!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz