Szukaj

Niskie dawki THC chronią przed zapaleniem mózgu

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Uniwersytetu Tel Awiwe z Izraela, niedawno opublikowali swoje opracowanie na temat konopii indyjskiej w czasopiśmie Journal of Neuroscience Research. Okazuje się, że niskie dawki kannabinoidów zawarte w niskiej dawce THC, posiadają działania ochronne dla mózgu przed deficytami funkcji poznawczych oraz stanem zapalnym.

Celem izraelskich naukowców, kierowanych przez Miriam Fishbein-Kaminietsky, było dowiedzieć się, czy niskie dawki THC mogą chronić mózg przed deficytami funkcji poznawczych, które prowadzą do zapalenia mózgu. Badacze, póki co, zdecydowali się na analizę wpływu THC na myszy laboratoryjne. Myszom wstrzykiwano 0,002 mg THC.

Dodatkowo, myszy przyjmowały lipopolyscharide (LPS), czyli substancję odpowiedzialną za zapalenie mózgu. Uzasadnieniem tych działań jest to, że naukowcy chcieli sprawdzić, czy niskie dawki THC rzeczywiście są w stanie zapobiec zapaleniu mózgu i czy ochroni to mózgi myszy. Trzy dni po infekcji spowodowanej tym składnikiem, myszy przebadano.

Dr Miriam, po badaniach stwierdziła, że niska dawka THC, nie ma żadnej aktywności psychotropowej i chroni mózg przed uszkodzeniami, wywołanymi zapaleniem nerwów poznawczych.

Badanie to, wyraźnie wykazało, że mimo iż LPS powoduje zapalenie mózgu, co prowadzi do przewlekłego osłabienia funkcji poznawczych, wprowadzenie THC przed albo po podaniu LPS, zapobiega uszkodzeniom tych funkcji. Innymi słowami, THC działało jako środek zapobiegawczy i również jako środek przeciw zapaleniu w mózgu, czyli 2 w 1.

Dalsze dochodzenie wykazało, że małe dawki THC mogą również leczyć deficyty poznawcze i inne choroby neurodegeneracyjne, takie jak Alzheimer czy Parkinson.

Jest również dobra wiadomość dla starszych pacjentów, którzy często boją się samego THC. Tą wiadomością jest oczywiście fakt, że bardzo niskie dawki tej substancji są w stanie skutecznie zmniejszyć wysokie uszkodzenia mózgu.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Niskie dawki THC chronią przed zapaleniem mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz