Szukaj

Niski poziom witaminy D jest zabójczy

Podziel się
Komentarze0

Najbardziej kompleksowe badanie, jakie kiedykolwiek przeprowadzono na temat korelacji między witaminą D a śmiertelnością ujawniło, że niski poziom tej witaminy ma bezpośredni związek z wczesną śmiercią z powodu chorób serca. W pracy opublikowanej w Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology naukowcy twierdzą, że osoby z niskim poziomem witaminy D są dużo bardziej narażone na chorobę niedokrwienną serca i zawał mięśnia sercowego, a także na wczesną śmierć z powodu tych chorób.W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Copenhagen University Hospital brało udział 10000 mężczyzn i kobiet. Badanie rozpoczęło się we wczesnych latach 80 i zakończyło w zeszłym roku.

Na początku każdemu z uczestników zmierzono poziom 25-hydroksywitaminy D w osoczu. Następnie uczestnicy byli przez prawie 30 lat obserwowani, a stan ich zdrowia był skrupulatnie analizowany.

Według wyników badania u 3100 uczestników pojawiła się choroba niedokrwienna serca, 1625 uczestników przeszło zawał serca, a 6747 zmarło z tej bądź innej przyczyny.

Najistotniejszym odkryciem naukowców było to, że poziom witaminy D przekłada się na liczbę zachorowań i zgonów. Osoby, u których poziom witaminy D nie przekraczał 5 nmol/L, były 40% bardziej narażone na chorobę niedokrwienną serca, 64% bardziej narażone na zawał i 57% bardziej narażone na wczesną śmierć.


Prawdopodobieństwo, że osoby te umrą z powodu niedokrwienia serca lub na zawał, wynosiło 81%.

„U osób z niskim poziomem witaminy D występuje większe ryzyko ataku serca, wczesnej śmierci z powodu chorób układu krążenia i jest to bardzo ważna wiadomość” – powiedział autor badania, doktor Borge G. Nordestgaard.

Dodał także, że najtańszym i najłatwiejszym sposobem na dostarczenie organizmowi wystarczającej ilości witaminy D jest przebywanie na słońcu.

Oprócz własnego badania, naukowcy przeprowadzili także metaanalizę wcześniejszych badań nad wpływem witaminy D na śmiertelność. Okazało się, że 17 innych badań dało podobne rezultaty.

Jest zatem bardzo wiele dowodów na to, że wysoki poziom witaminy D jest niezbędny dla naszego zdrowia oraz że może nas uchronić przed chorobami serca i przedwczesną śmiercią.  

Komentarze do: Niski poziom witaminy D jest zabójczy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz