Szukaj

Niemcy: dekoracje świąteczne pożerają za dużo elektryczności

Podziel się
Komentarze0

Według badania przeprowadzonego przez niemiecką firmę Lichtblick, ilość energii elektrycznej zużywanej w ciągu jednego miesiąca na oświetlenia bożonarodzeniowe w Niemczech, ma być ekwiwalentem średniej konsumpcji 140 000 gospodarstw domowych w ciągu całego roku.Świetlne girlandy, oświetlone świerki, gwiazdki: Boże Narodzenie się zbliża, a więc tysiące miast przyozdabia się światłami, aby świętować zarówno Boże Narodzenie, jak i Nowy Rok. Dokładnie tak, jak robią to miliardy mieszkańców tej planety, dekorując swoje domy i świerki pożądanym oświetleniem.

Ale, jeśli nawet te światełka radują ludzi, to jednakże znacznie zwiększają również konsumpcję energii elektrycznej. Tak właśnie ujawnia badanie opublikowane ostatnio przez dostawcę energii elektrycznej z Niemczech, firmę Lichtblick, która jest również firmą specjalizującą się w energiach odnawialnych.


W rzeczywistości, firma Lichtblick przeprowadziła sondaż na próbce reprezentatywnej, to znaczy na grupie 1000 osób. Sondaż ten pokazał, że każde niemieckie gospodarstwo domowe zapala w okolicach świąt Bożego Narodzenia średnio sześć świetlnych dekoracji, złożonych z dwunastu małych żaróweczek, jak donosi Agence France Presse.

W skali całego kraju, i przez cztery tygodnie poprzedzające Boże Narodzenie, czyli przez okres zwany Adwentem, te świetlne dekoracje równają się nie mniej niż 8,5 miliarda żarówek albo diod, które konsumują 500 milionów kilowatów energii elektrycznej.

Czyli, w ciągu jednego miesiąca, konsumują tyle samo energii co 140 000 gospodarstw domowych przez cały rok, za rachunek na co najmniej 50 euro na jedną rodzinę, jak ujawnia firma Lichtblick w swoim komunikacie, który towarzyszł temu sondażowi.

W obliczu takich liczb, firma Lichtblick podkreśla, że gospodarstwa domowe, które zmienią swoje dekoracje na bazie zwykłych  żarówek na girlandy złożone z żarówek LED, oszczędzi aż do 90% energii. Koszty kupna tych żarówek mają się zwrócić w ciągu maksymalnie trzech lat, według niemieckiej firmy.

Komentarze do: Niemcy: dekoracje świąteczne pożerają za dużo elektryczności

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz