Szukaj

Niektóre ciężkie uszkodzenia mózgu nie przeszkadzają śnić

Podziel się
Komentarze0

Opublikowane w zeszłym tygodniu w przeglądzie Brain, pewne badanie przeprowadzone przez badaczy belgijskich, amerykańskich i włoskich pokazuje, że w przeciwieństwie do pacjentów w stanie wegetatywnym, totalnie nieświadomych, niektóre osoby z uszkodzeniem mózgu, określane jako będące w stanie minimalnej świadomości, w dalszym ciągu mają marzenia senne w czasie snu.


Pośród pacjentów cierpiących z powodu uszkodzenia mózgu, powodującego poważne zakłócenia świadomości, lekarze wyróżniają dwie kategorie: ci, określani jako będący w stanie jawy, ale nie odpowiadający (albo w stanie wegatacji), oraz ci, którzy są w stanie minimalnej świadomości.

Ci pierwsi nie mają już w ogóle świadomości - anie siebie, ani świata na zewnątrz, podczas gdy ci drudzy zachowują, w sposób bardzo niestabilny, taką świadomość, w stanie szczątkowym.

Poddając 5 osób odpowiadających temu pierwszemu przypadkowi, oraz 6 osób odpowiadających temu drugiemu przypadkowi, badaniu elektroencefalograficznemu (EEG) o wysokiej gęstości (256 elektrod), zespół badaczy z Coma Science Group (Uniwersytet i CHU w Liège, Uniwersytet of Wisconsin, Uniwersytet w Mediolnie) stwierdził istnienie bardzo dużej różnicy między tymi grupami pacjentów.


Okazało się, że w stanie wegetacji, aktywność elektryczna mózgu była w bardzo niewielkim stopniu inna dla fazy snu oraz dla fazy jawy (można je odróżnić dzięki otwieraniu i zamykaniu oczu oraz dzięki napięciu mięśni), u pacjentów w fazie świadomości minimalnej, natomiast, sen był bliski stanowi snu normalnego, wraz z fazami snu, określanymi jako „wolne” oraz fazami snu paradoksalnego – w czasie których mamy marzenia senne.

Wszystko więc wskazuje na to, że ci ludzie mają marzenia senne. W konsekwencji, możemy śmiało zakładać, iż dysponują oni jeszcze jakąś formą świadomości siebie, poza pewną świadomością świata zewnętrznego, podkreśla doktor Steven Laureys, przewodniczący Coma Science Group.

Jest to dodatkowy argument, zdaniem naukowców, aby objąć specjalnym leczeniem medycznym każdy z tych dwóch stanów, co nie zawsze ma aktualnie miejsce.

Komentarze do: Niektóre ciężkie uszkodzenia mózgu nie przeszkadzają śnić

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz