Szukaj

Niedobór witaminy D może prowadzić do uszkodzenia mózgu

Podziel się
Komentarze0

Witaminy gwarantują prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Szczególnie istotna jest witamina D, która chroni przed osteoporozą, nowotworami, czy też wirusami grypy. Nowe badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kentucky alarmują, że niedobór witaminy D może prowadzić do uszkodzenia mózgu i innych narządów.

Wyniki opublikowane w Free Radical Biology and Medicine sugerują, że szczury, które były karmione kilka miesięcy pożywieniem, zawierającym małą ilość witaminy D, są bardziej narażone na rozwinięcie się w ich organizmie wolnych rodników. Te natomiast odpowiadają za poważne uszkodzenia mózgu. Mogą prowadzić do zaburzeń poznawczych oraz problemów z pamięcią.

Niedobór witaminy D zwiększa się na całym świecie, a w szczególności w Stanach Zjednoczonych. Nie można lekceważyć tego problemu, który wpływa na starzenie się mózgu oraz nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Profesor Allan Butterfield, główny autor pracy wyjaśnia: - Biorąc pod uwagę, że niedobór witaminy D jest szczególnie rozpowszechniony wśród osób starszych, zbadaliśmy, jak niski poziom witaminy  wpływa na stan oksydacyjny mózgu. Potrzebne jest odpowiednie stężenie poziomu witaminy D w surowicy, aby zapobiec rozwojowi wolnych rodników, odpowiadających za szkody wywołane w mózgu.

Złapać kilka promieni

Nie bez przyczyny witamina D, nazywana jest „witaminą słońca”. Pod wpływem promieniowania słonecznego wytwarzana jest ta cenna dla naszego organizmu witamina. Prof. Butterfield zaleca, że nawet 15 minutowy spacer w słońcu może zagwarantować, aż 80% dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Jeśli jednak spędzamy mniej czasu na świeżym powietrzu, powinniśmy dobrać odpowiednią dietę, która wyrówna ewentualne braki. W tej sytuacji należy swoje pożywienie wzbogacić w nabiał, ryby, jaja i podroby.

W związku z powszechnym używaniem filtrów przeciwsłonecznych oraz odzieży z długim rękawem poziom witaminy D spada. Szczególnie na to narażeni są ludzie w podeszłym wieku. Niski poziom witaminy D związany jest z chorobą Alzheimera oraz może odpowiadać za rozwój pewnych nowotworów, jak i chorób serca.

Naukowcy z Johns Hopkins ostrzegają, że niedobór jak i nadmiar bywa niekorzystny dla naszego organizmu. Poziom powyżej 21ng/ ml zwiększonego białka C-reaktywnego, może prowadzić do stwardnienia naczyń krwionośnych, czy też zwiększać ryzyko chorób serca.

Komentarze do: Niedobór witaminy D może prowadzić do uszkodzenia mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz