Szukaj

Niedobór snu prowadzi do poczucia niedocenienia w związku

Podziel się
Komentarze0

Wiele osób czuje się niedocenionych przez współmałżonków i partnerów. Według najnowszych badań psychologów Amie Gordon i Sereny Chen z University of California w Berkeley, dużą rolę odgrywać tu może niedobór snu. Gordon i Chen badały wpływ zwyczajów związanych ze snem na okazywanie wdzięczności. Okazało się, że niedobór snu może sprawić, że partnerzy będą „zbyt zmęczeni, żeby powiedzieć dziękuję”.W konsekwencji jedna z osób w związku może odnieść wrażenie, że ta druga jej nie docenia.

Według Gordon, niedobór snu może sprawić, że jesteśmy bardziej samolubni, przedkładając własne potrzeby nad potrzeby partnera.

Jej badania rzucają nowe światło na współzależność emocjonalną par, które ze sobą sypiają, nie pozostawiając wątpliwości co do tego, że osoby niewyspane są mniej skłonne do przywiązywania uwagi do tego, by ich partner nie poczuł się urażony.

Wiele konfliktów w związkach może narodzić się właśnie w nocy, kiedy np. jedna z osób głośno chrapie lub zabiera drugiej kołdrę. Co więcej, jeśli jeden z partnerów budzi się wyspany, a drugi nie, prawdopodobnie podły nastrój i tak dopadnie oboje.


Gordon zauważyła, że wiele osób twierdzi, że nie ma czasu na sen, a nawet chwali się tym, jak mało snu potrzebuje, by funkcjonować. To zainspirowało ją do zbadania, jak niedobór snu wpływa na nasze życie intymne.

W jej badaniach uczestniczyło 60 par w wieku od 18 do 56 lat. W jednym z eksperymentów uczestnicy prowadzili dziennik, w którym każdego dnia notowali informacje dotyczące snu danej nocy oraz wpływ nocnego wypoczynku na zrozumienie partnera.

W innym badaniu filmowano zachowanie par w trakcie rozwiązywania problemów. Ci, którzy poprzedniej nocy gorzej spali, wykazywali się mniejszym zrozumieniem wobec partnerów.

Jak temu zaradzić? Według Gordon ważne jest, by pamiętać o podziękowaniu partnerowi za każdym razem, gdy zrobi dla nas coś miłego, tak by miał poczucie, że go doceniamy.Komentarze do: Niedobór snu prowadzi do poczucia niedocenienia w związku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz