Szukaj

Nie zawsze boli z powodu stresu

Podziel się
Komentarze0

Z danych TNS Polska wynika, że 61% Polaków odczuwa stres i upatruje w nim przyczyn wielu dolegliwości takich jak uczucie zmęczenia, bóle głowy czy dolegliwości żołądkowe. Szacuje się, że w roku 2012 sprzedano w Polsce aż 150 mln opakowań leków przeciwbólowych – jednej z najpopularniejszych kategorii produktów OTC (bez recepty) Niestety objawy poważnych chorób, w tym nowotworów, nie są powszechnie znane i często mylone z niegroźnymi dolegliwościami, dlatego trudno uchwycić chorobę przed dalszą progresją.


Poznaj objawy

Nieznajomość objawów często dotyczy mężczyzn, którzy dodatkowo wykazują niechęć do konsultowania z lekarzem pierwszego kontaktu ewentualnych problemów zdrowotnych. Z danych GUS wynika, że z własnej inicjatywy kupiło leki niemal 90% badanych, co wskazuje na powszechność zjawiska samodzielnego doboru i stosowania farmaceutyków, z pominięciem konsultacji lekarskiej. Aż 60% internautów przyznaje, że poszukuje informacji zdrowotnych w Sieci, a 91% z nich uważa, że leczenie okazało się skuteczne.

Pacjenci często bagatelizują objawy poważnych chorób, sądząc, że są one związane ze stresującym stylem życia. Przyjmują leki przeciwbólowe, które tylko maskują uciążliwe dolegliwości. Choć blisko 90% mężczyzn ma świadomość, że wczesne rozpoznanie choroby wiąże się z większą szansą na wyleczenie, znajomość oczywistego objawu nowotworów układu moczowo-płciowego – krwiomoczu – wykazało zaledwie 55% mężczyzn” – powiedziała dr Iwona Skoneczna, onkolog z Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.


Wyniki badań społecznych dotyczące świadomego udziału Polaków w dbaniu o swoje zdrowie nie pozostawiają wątpliwości, że nadal – pomimo szerokiej dyskusji na temat zagrożeń chorobami i czynników ryzyka – większość z nas wartościuje swoje zdrowie bardzo nisko, pozostawiając profilaktykę i przezorność na poziomie deklaratywnym. Z danych GUS wynika, że 12% Polaków nie skorzystało z porad lekarza w ramach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, mimo istnienia takiej potrzeby. Głównym powodem tej decyzji było oczekiwanie na ustąpienie objawów. Natomiast konsumpcja leków w Polsce pozostaje zjawiskiem masowym. Aż 38% stosowanych leków to leki przeciwbólowe.


Zmiana stylu życia

Dane epidemiologiczne z Polski jednoznacznie wskazują, że wykrywanie nowotworów moczowo-płciowych (prostaty, pęcherza moczowego, nerki) u mężczyzn dokonuje się w momencie kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium, co niestety zmniejsza szansę skutecznego leczenia. Duże znaczenie profilaktyczne w zakresie chorób uro-onkologicznych ma prewencja pierwotna m.in. zaprzestanie palenia tytoniu, utrzymywanie właściwej masy ciała dzięki właściwej diecie i zwiększenie aktywności fizycznej – zgodnie z danymi UICC (Union for International Cancer Control) możemy uchronić się przed ponad 50% nowotworów poprawiając nasz styl życia na zdrowszy.
Skutek w postaci większej wykrywalności chorób uro-okologicznych przyniesie także podniesienie świadomości podstawowych objawów:

-Ból w okolicach lędźwiowych,
-Krwiomocz,
-Częste oddawanie moczu, tzw. parcia naglące – uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów ważne jest niezwłoczne przedyskutowanie zaburzeń z lekarzem pierwszego kontaktu.

Komentarze do: Nie zawsze boli z powodu stresu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz