Szukaj

Neuropolis: szwajcarskie centrum dedykowane neuronaukom

Podziel się
Komentarze0

Na stworzenie nowego centrum badawczego dedykowanego neuronaukom, przeznaczono około 91 mln euro (110 mln franków szwajcarskich). Projekt ten wspierany jest przez Genewę oraz kanton Vaud. Szwajcarzy mają nadzieję, iż dzięki temu uda im się stworzyć ekwiwalent centrum CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych, fr. Organisation Européenne pour la Recherche Nucléaire) dla badań dotyczących mózgu.Ambitny projekt Neuropolis, prowadzony przez Federalną Szkołę Politechniczną w Lozannie (École polytechnique fédérale de Lausanne, EPFL), Uniwersytet w Lozannie oraz Uniwersytet w Genewie, wspiera również Confédération helvétique oraz firma Rolex.

- Ostatecznym celem jest zapewnienie Szwajcarii pierwszego miejsca na świecie w badaniach nad mózgiem - wyjaśnia Jean-Dominique Vassalli, rektor Uniwersytetu w Genewie.

Jak dodają jeszcze przedstawiciele École polytechnique fédérale de Lausanne na swojej stronie internetowej, Neuropolis będzie miało dwa centra – w Lozannie i Genewie.

Koszty budowy oszacowano na 110 mln franków szwajcarskich, z czego 35 000 000 podaruje kanton Vaud. Kanton ten będzie również terenem strategicznym, który pomieści w sobie infrastrukturę badawczą.


Ogłoszono już także konkurs architektoniczny, który ma rozpocząć się w 2012 roku, a budowa już w 2014 roku. Jej zakończenie jest przewidywane na ostatni kwartał 2015 roku.

Dyrektor Federalnej Szkoły Politechnicznej w Lozannie, Patrick Aebischer, wyjaśnia - Chcemy wybudować ekwiwalent CERN dla badań nad mózgiem. To znaczy, platformę, której siła obliczeniowa oraz programy będą oddane do dyspozycji neurologom i biologom z całego świata.

Platforma do modelowania ludzkiego mózgu

Inne miasto, w pobliżu Uniwersyteckich Szpitali w Genewie, będzie gościło całkiem nowy instytut, Institut d’imagerie moléculaire translationnelle, który będzie prowadził próby przedkliniczne.

Centrum Neuropolis poza tym będzie składać się jeszcze z platformy symulacyjnej Blue Brain Project, której celem będzie modelowanie mózgu ludzkiego w sposób cyfrowy.

Projekt ten w przyszłym roku zmieni nazwę na Human Brain Project (HBP) i otrzyma wsparcie z Unii Europejskiej. W rzeczywistości, został on wybrany przez Unię Europejską we wstępnej selekcji, a w ciągu dziesięciu kolejnych lat mógłby otrzymać dotacje rzędu 1 000 000 000 euro.

Definitywna decyzja UE odnośnie Human Brain Project zostanie ogłoszona na początku 2013 roku.

Komentarze do: Neuropolis: szwajcarskie centrum dedykowane neuronaukom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz