Szukaj

Neurony warunkują uczucia pragnienia, zazdrości i pożądania!

Podziel się
Komentarze0

Dlaczego dzieci kłócą się zawsze o tę samą zabawkę? Dlaczego marzysz o ostatnim kawałku ciasta, który zabrano ci sprzed nosa? Dlaczego zazdrościmy sobie samochodów? Badacze z francuskiego instytutu INSERM (Narodowy Instytut Badań Medycznych i Zdrowia, Institut National de la Santé et de la Recherche Médicale) znaleźli właśnie odpowiedzi na te nurtujące pytania. Jak się okazało owe zachowania mają podłoże neurologiczne!Zjawisko to jest nazywane pożądaniem mimetycznym, inaczej zwane naśladowczym. Po raz pierwszy zostało opisane w latach sześćdziesiątych XX wieku – dokonał tego francuski filozof Rene Girard.

O co chodzi w pożądaniu mimetycznym? Otóż, kiedy ktoś inny pragnie jakiegoś przedmiotu, w sposób "magiczny" ten sam przedmiot staje się nagle bardziej atrakcyjny w naszych oczach. W ten sposób ów przemiot zyskuje również poza swoimi normalnymi zaletami, również „wartość dodaną”. Zatem pożądanie naśladowcze warunkuje tym samym nasze wybory.

Francuscy naukowcy przedstawiają właśnie mechanizmy mózgowe, które kryją się za tym zachowaniem.

Do badania w Institut National de la Santé et de la Recherche Médicale zaproszono 116 osób dorosłych w wieku od 18 lat do 39 lat. Następnie przeprowadzono liczne testy.

Przykładowo - uczestnicy oglądali dziesiątki video, które przedstwiały różne przedmioty, same bądź w sytuacji „pożądania”. Pod koniec każdej scenki uczestnicy musieli przyznać notę określającą ich pożądanie, w skali od 1 do 10 w zależności od tego, co odczuwali. Rezultaty tego eksperymentu pokazują, że przedmioty pożądane zawsze otrzymywały lepsze noty niż pozostałe.


Dzięki obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego (MRI), francuscy badacze zidentyfikowali strefy w mózgu, które są w takich sytuacjach aktywowane.

Po pierwsze, chodzi tutaj o neurony lustrzane. Jest to grupa neuronów, która pozwala zrozumieć działania otaczajacych nas osób. Neurony lustrzane są aktywowane w momencie, kiedy wykonujemy jakiś gest, albo kiedy widzimy kogoś, kto gest wykonuje.

Po drugie, istotną rolę odgrywa mózgowy system wartości. Ta strefa mózgu aktywuje się, jeżeli przedmiot na który patrzymy wydaje nam się pociągający.

Badanie pokazało, że dochodzi jeszcze do trzeciego zjawiska o którym naukowcy do tej pory nie wiedzieli. Kiedy dana jednostka patrzy na przedmiot, który jest już pożądany przez kogoś innego, aktywacja neuronów lustrzanych powoduje aktywację mózgowego systemu wartości.

Mathias Pessiglione, współautor tego badania konkluduje - sytuacja, w której widzimy kogoś, kto pragnie zdobyć dla siebie dany przedmiot sprawia, że wzrasta nasze własne pożądanie w stosunku do tego samego przedmiotu.

Pożądanie może więc udzielić się innym ludziom, a dochodzi do tego w mózgu.

Badacze francuscy z INSERM dodają jeszcze, że planują przeprowadzić dodatkowe testy, które pozwolą określić czy upośledzenia funkcji w tych strukturach mózgowych mogą być przyczyną niektórych problemów z socjalizacją, takich jak przykładowo autyzm.

Komentarze do: Neurony warunkują uczucia pragnienia, zazdrości i pożądania!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz