Szukaj

Neurony w mózgu mogą się zregenerować

Podziel się
Komentarze0

Szwedzcy badacze udowodnili, że mózg jest w stanie się zregenerować, produkując nowe funkcjonalne neurony w hipokampie. Co więcej, produkcja ta jest naprawdę znacząca, ponieważ odpowiada każdego roku za blisko 2% nowych neuronów w tej strefie mózgowej, która jest miejscem odkładania wspomnień.Dr Claire Rampon z CNRS w Tuluzie we Francji, mówi: - Te nowe neurony mogą oznaczać możliwość kodowania nowych informacji.

Według szwedzkiego badania, produkcja ta jest stała i utrzymuje się aż do bardzo zaawansowanego wieku. Poza tym, poziom odnawiania jest bliski temu, który obserwujemy u myszy. Być może mamy w zasięgu ręki metodę prewencji starzenia mózgu?

Markery fluorescencyjne zintegrowane z neuronami hipokampu myszy pokazują, że u tego zwierzęcia stale powstają nowe neurony i tworzą funkcjonalne połączenia.

Dr Rampon wyjaśnia: - Jeżeli „pytamy” mysz na temat nowo utworzonego wspomnienia, widzimy, że te nowe neurony są aktywne. Używane są preferencyjnie do kodowania nowych informacji. Odkodowują także informacje w zależności od „daty”, kiedy powstało dane wspomnienie.


Stwierdzono też, że u starych myszy – u zdrowych i u modeli choroby Alzheimera – produkcja nowych neuronów trwa dalej, choć ich dojrzewanie jest wolniejsze.

Dr Rampon dodaje: - Stymulując te myszy dzięki ćwiczeniom na funkcje poznawcze albo ćwiczeniom sportowym, stwierdzamy, że neurogeneza przyśpiesza. U myszy chorych na Alzheimera wykazaliśmy nawet, że stymulujące środowisko zapobiega starzeniu poznawczemu. Trzeba jeszcze tylko zrozumieć mechanizmy biologiczne stojące za takim działaniem środowiska.

Badania epidemiologiczne pokazują to samo. Pozwoliły one nawet zidentyfikować niektóre czynniki wpływające na ten proces starzenia.

Prof. Helene Amieva z INSERM w Bordeaux, mówi: - Wykazaliśmy, że wysoki poziom społeczno-kulturalny ma ochronne działanie na mózg. Organ stymulowany przez całe życie rozwija lepszą sieć nerwową, ma większą plastyczność i dłużej opiera się starzeniu. Przynależność do bogatej sieci społecznej ma bardzo wyraźne korzystne działanie w prewencji spadku poznawczego.


Komentarze do: Neurony w mózgu mogą się zregenerować

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz