Szukaj

Naukowcy wyhodowali kurczęta, które nie przenoszą ptasiej grypy

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy wyhodowali genetycznie zmodyfikowane kurczęta, które nie przenoszą ptasiej grypy na inne zwierzęta.


Osiągniecie to może pomóc powstrzymać w przyszłości rozprzestrzenianiu ognisk ptasiej grypy na fermach i prawdopodobnie zmniejszyć ryzyko wybuchu epidemii choroby wśród ludzi - donoszą naukowcy z uniwersytetów w Cambridge i Edinburgh w Wielkiej Brytanii.

Kurczęta wyhodowano poprzez wprowadzenie genu wytwarzającego cząsteczkę, która naśladuję kluczowy element kontrolujący wirusa ptasiej grypy. Cząsteczka ta ingeruje w cykl replikacji wirusa.

Kiedy naukowcy zarazili genetycznie zmodyfikowane kurczęta ptasią grypą, zachorowały one, ale nie przenosiły wirusa na inne kurczęta w tej samej zagrodzie.


Wyniki badania opublikowano 14 stycznia w czasopiśmie Science.

- Kurczęta są potencjalnymi nosicielami wirusa, którzy mogą umożliwić przeniesienie się nowych szczepów grypy na ludzi. Zapobieganie transmisji wirusa pośród kurcząt powinno zmniejszyć skutki ekonomiczne wywołane przez chorobę oraz zmniejszyć ryzyko, na jakie nastawieni są ludzie mający kontakt z zakażonymi ptakami - powiedział dr Laurence Tiley, wykładowca wirusologii molekularnej na wydziale medycyny weterynaryjnej Uniwersytetu w Cambridge.

- Modyfikacja genetyczna, którą opisujemy, to pierwszy znaczący krok na drodze do hodowli kurcząt całkowicie odpornych na ptasią grypę. Kurczęta, które wyhodowaliśmy, są przeznaczone wyłącznie do celów badawczych, a nie do spożycia - dodał.

Komentarze do: Naukowcy wyhodowali kurczęta, które nie przenoszą ptasiej grypy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz