Szukaj

Naukowcy odkryli obiecujące biomarkery do walki z rakiem nerki

Podziel się
Komentarze3

Korzystając z krwi i moczu oraz analizując tkankę unikalnego modelu myszy, zespół kierowany przez badaczy z UC Davis zidentyfikował kilka białek jako potencjalne biomarkery do celów terapeutycznych w walce z rakiem nerki. Ze względu na swoje właściwości hamujące wzrost, biomarkery te mogą stanowić skuteczną terapię spowalniającą rozwój guza.W artykule opublikowanym ostatnio w magazynie Cancer Research, naukowcy odkryli wysokie stężenie specyficznych białek, które wskazują na zmiany w trzech sekwencjach reakcji chemicznych znanych - jako szlaki biochemiczne - u myszy, którym wszczepiono ludzkie komórki raka nerki. Wyniki sugerują, że guzy nowotworowe dostosowywują swoje szlaki, co z kolei sprawia, że możne je wykorzystać do celów terapeutycznych.

Nikotynamid i cinnamoylglycine, które były zmieniane jako sygnatura jednego ze szlaków, są dwiema z ok. 2000 substancji chemicznych, lub metabolitów produkowanych przez ludzkie ciało. Metabolity, odnoszące się do każdej substancji produkowanej w procesie metabolizmu, są odzwierciedleniem procesów zachodzących w organizmie w czasie rzeczywistym. Kierunek studiów, znany jako metabolomika, umożliwia naukowcom odkrycie biomarkerów i zidentyfikowanie nowych celów terapeutycznych.


W badaniach wykorzystano metodę umożliwiającą jednoczesne zbadanie związków chemicznych w dwóch biopłynach (mocz i surowica lub krew), a także tkanek z rakiem nerki, pobranych od myszy. Starając się opisać użyteczność tych płynów, jak i nowotworowych wskaźników, badacze stwierdzili, że analiza serum metabolomicznego jest najdokładniejszym odzwierciedleniem zmian chemicznych, które są związane z rakiem nerki.

To ekscytujące, że nasza identyfikacja kilku ważnych procesów metabolicznych może również doprowadzić do odkrycia markerów diagnostycznych i nowych celów terapeutycznych związanych z rakiem nerki. Obecnie nie istnieją żadne testy mogące łatwo zidentyfikować raka nerki, a obecne metody leczenia nie zawsze są udane, więc te znaczniki będą istotnymi narzędziami do wykrywania i do opracowania nowych metod leczenia tej choroby – mówi główny autor badania Robert H. Weiss, profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis

Na potrzeby badania, naukowcy przeszczepili ludzkie komórki rakowe nerek w mysich modelach. Badacze porównali metabolity zidentyfikowane w mysich modelach z  grupą kontrolną myszy, które miały operację, ale którym nie wszczepiono komórek nowotworowych.

Jeśli dalsze badania z myszami okaża się owocne, następnym krokiem będzie przygotowanie badań, które będzie można przeprowadzić na ludziach.

Komentarze do: Naukowcy odkryli obiecujące biomarkery do walki z rakiem nerki (3)

spiderweb
spiderweb 29-12-2015 20:08

Dieta po nefrektomii

3

Co można jeść, a czego nie po usunięciu nerki?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (3)
Pokaż cały wątek (3)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze