Szukaj

Nastolatki palące mniej papierosów i pijące mniej alkoholu, palą więcej trawki

Podziel się
Komentarze0

Spożycie papierosów i alkoholu pośród nastolatków jest na najniższym poziomie od kilku dziesięcioleci, ale spożycie marihuany stale rośnie, jak podają ostatnio przeprowadzone badania w Stanach Zjednoczonych. Około 19% uczniów szkoły średniej mówi, iż wypaliło papierosa w ciągu ostatniego miesiąca, w porównaniu do szczytowego poziomu 36,5% w połowie lat dziewięćdziesiątych, jak wynika z ankiety (Monitoring Future survey) przeprowadzonej przez narodowy instytut National Institutes of Health.Proporcja palących nastolatków spadła w porównaniu do rezultatów z ostatniego roku, jak podają rezultaty ankiety. Badacze mówią, iż liczba miejsc wolnych od dymu papierosowego roaz większe ceny papierosów pozwoliły sprowadzić w dół liczbę palących nastolatków.

Mimo że alkohol pozostaje w dalszym ciągu popularny pośród nastolaktów, to spadająca proporcja „picia na umór” daje wielkie nadzieje, stwierdzają badacze.

W sumie, użycie papierosów i alkoholu na łonie tej grupy wiekowej ma aktualnie najniższe proporcje, od czasu pierwszej ankiety, przeprowadzonej w 1975 roku. Natomiast, jeśli chodzi o popularną trawkę, czyli marihuanę, jej konsumpcja pośród nastolatków wzrosła w 2011 roku – jest to bardzo ostry kontrast z dramatycznym spadkiem, którego świadkami byliśmy w poprzedniej dekadzie.

Codzienne zużycie marihuany jest na najwyższym poziomie od trzydziestu lat na łonie uczniów szkoły wyższej, jak stwierdza narodowy instytut National Institutes of Health.

Zobacz również:Ankieta Monitoring Future survey jest coroczną ankietą przeprowadzaną pośród uczniów z 8, 10 i 12 poziomu. Realizują ją badacze z uniwersytetu University of Michigan. Fundusze na badanie dostarcza  narodowy instytut National Institute on Drug Abuse.

Blisko 47 000 uczniów z 400 publicznych i prywatnych szkół odpowiedziało na pytania z ankiety w tym roku, w swoich klasach szkolnych. Pośród uczniów z 12 poziomu, 36,4% przyznało się, że paliło marihuanę w ciągu ostatniego roku, a 6,6% przyznało, że robiło to codziennie.

W ankiecie z tego roku badacze po raz pierwszy wprowadzili pytanie dotyczące używania syntetycznej marihuany, powszechnie sprzedawanej jako Spice i K2 (mieszanka ziół i przypraw z domieszką substancji chemicznych). Ponad 11% uczniów szkół średnich przyznało się, iż używało substancji syntetycznej w ciągu ostatniego roku, stwierdziło badanie National Institutes of Health.

Jeszcze całkiem niedawno K2 i Spice były sprzedawane legalnie w Stanach Zjednoczonych na stacjach benzynowych, online oraz w innych sklepach. Ale nieco wcześniej tego roku, władze federalne zakazały stosowania niektórych syntetycznych chemikaliów.

W następnym roku, eksperci mówią, iż planują zapytać uczniów o tak zwane „sole kąpielowe”, ekstremalnie szybko zdobywający popularność narkotyk, sprzedawany na ulicy. Narkotyk ten imituje działanie innych narkotyków, takich jak LSD albo kokaina.

Ankieta Monitoring Future survey jest jedną z trzech największych ankiet przeprowadzanych przez federalne władze zdrowotne w Stanach Zjednoczonych, mających na celu monitorowanie danych na temat nadużywania różnych substancji przez młodzież.

Komentarze do: Nastolatki palące mniej papierosów i pijące mniej alkoholu, palą więcej trawki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz