Szukaj

Nastolatki palące mniej papierosów i pijące mniej alkoholu, palą więcej trawki

Podziel się
Komentarze0

Spożycie papierosów i alkoholu pośród nastolatków jest na najniższym poziomie od kilku dziesięcioleci, ale spożycie marihuany stale rośnie, jak podają ostatnio przeprowadzone badania w Stanach Zjednoczonych. Około 19% uczniów szkoły średniej mówi, iż wypaliło papierosa w ciągu ostatniego miesiąca, w porównaniu do szczytowego poziomu 36,5% w połowie lat dziewięćdziesiątych, jak wynika z ankiety (Monitoring Future survey) przeprowadzonej przez narodowy instytut National Institutes of Health.Proporcja palących nastolatków spadła w porównaniu do rezultatów z ostatniego roku, jak podają rezultaty ankiety. Badacze mówią, iż liczba miejsc wolnych od dymu papierosowego roaz większe ceny papierosów pozwoliły sprowadzić w dół liczbę palących nastolatków.

Mimo że alkohol pozostaje w dalszym ciągu popularny pośród nastolaktów, to spadająca proporcja „picia na umór” daje wielkie nadzieje, stwierdzają badacze.

W sumie, użycie papierosów i alkoholu na łonie tej grupy wiekowej ma aktualnie najniższe proporcje, od czasu pierwszej ankiety, przeprowadzonej w 1975 roku. Natomiast, jeśli chodzi o popularną trawkę, czyli marihuanę, jej konsumpcja pośród nastolatków wzrosła w 2011 roku – jest to bardzo ostry kontrast z dramatycznym spadkiem, którego świadkami byliśmy w poprzedniej dekadzie.

Codzienne zużycie marihuany jest na najwyższym poziomie od trzydziestu lat na łonie uczniów szkoły wyższej, jak stwierdza narodowy instytut National Institutes of Health.


Ankieta Monitoring Future survey jest coroczną ankietą przeprowadzaną pośród uczniów z 8, 10 i 12 poziomu. Realizują ją badacze z uniwersytetu University of Michigan. Fundusze na badanie dostarcza  narodowy instytut National Institute on Drug Abuse.

Blisko 47 000 uczniów z 400 publicznych i prywatnych szkół odpowiedziało na pytania z ankiety w tym roku, w swoich klasach szkolnych. Pośród uczniów z 12 poziomu, 36,4% przyznało się, że paliło marihuanę w ciągu ostatniego roku, a 6,6% przyznało, że robiło to codziennie.

W ankiecie z tego roku badacze po raz pierwszy wprowadzili pytanie dotyczące używania syntetycznej marihuany, powszechnie sprzedawanej jako Spice i K2 (mieszanka ziół i przypraw z domieszką substancji chemicznych). Ponad 11% uczniów szkół średnich przyznało się, iż używało substancji syntetycznej w ciągu ostatniego roku, stwierdziło badanie National Institutes of Health.

Jeszcze całkiem niedawno K2 i Spice były sprzedawane legalnie w Stanach Zjednoczonych na stacjach benzynowych, online oraz w innych sklepach. Ale nieco wcześniej tego roku, władze federalne zakazały stosowania niektórych syntetycznych chemikaliów.

W następnym roku, eksperci mówią, iż planują zapytać uczniów o tak zwane „sole kąpielowe”, ekstremalnie szybko zdobywający popularność narkotyk, sprzedawany na ulicy. Narkotyk ten imituje działanie innych narkotyków, takich jak LSD albo kokaina.

Ankieta Monitoring Future survey jest jedną z trzech największych ankiet przeprowadzanych przez federalne władze zdrowotne w Stanach Zjednoczonych, mających na celu monitorowanie danych na temat nadużywania różnych substancji przez młodzież.

Komentarze do: Nastolatki palące mniej papierosów i pijące mniej alkoholu, palą więcej trawki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz