Szukaj

Nasiona winogron zabijają komórki raka jelita grubego

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy usilnie starają się znaleźć chemioterapie, które niszczą komórki nowotworowe, ale są nieszkodliwe dla zdrowych. Okazuje się, że istnieje tego typu naturalna substancja, według badań University of Colorado Cancer Center. Artykuł ukazał się w Cancer Letters.Badacze wykazują w nim, że ekstrakt z nasion winogron (GSE, ang. grape seed extract) jest bardzo silną bronią przeciwko rakowi jelita grubego: hamuje jego wzrost oraz przeżycie komórek nowotworowych, zabijając je w wielkich liczbach. Komórki zdrowe pozostają nietknięte.

Co więcej, im bardziej zaawansowany rak, tym skuteczniejszy jest GSE.

Naukowcy uważają, że ekstrakt ten namierza raka jelita grubego powodując stres oksydacyjny, który prowadzi do apoptozy komórek nowotworowych.

Molly Derry z CU Cancer Center mówi: wiemy od jakiegoś czasu, że bioaktywne składniki w GSE selektywnie namierzają wiele typów komórek nowotworowych. Nasze badanie pokazuje, że te same mutacje, które pozwalają rakowi jelita grubego na przerzuty i przeżycie terapii, sprawiają, że jest on wyjątkowo wrażliwy na leczenie GSE.


Derry podkreśla, że odkrycia na GSE są wyjątkowo ważne, biorąc pod uwagę rosnące poziomy zachorowalności na raka jelita grubego.


Niestety, ok. 60% pacjentów ma już bardzo zaawansowaną chorobę w momencie diagnozy.

Naukowcy przeprowadzili swoje badania na komórkach raka jelita grubego przedstawiających różne etapy choroby. W tradycyjnej chemioterapii, o wiele łatwiej jest zabić komórki nowotworowe w stadium II niż w stadium IV – w badaniach nad GSE okazało się, że jest zupełnie odwrotnie.

Derry mówi: potrzebowaliśmy mniej niż połowę stężenia GSE, aby zahamować wzrost komórek i zabić 50% z nich w IV stadium niż w stadium II.

Ale to nie koniec rewelacji. Komórki raka jelita grubego mogą mieć 11 000 mutacji – tradycyjne chemioterapie namierzają konkretną mutację, a im bardziej rak postępuje, tym więcej mutacji się pojawia. Dzięki temu rak jest tak odporny na chemioterapię.

Natomiast GSE jest w stanie namierzać mnogie mutacje – im więcej jest mutacji, tym skuteczniejszy jest GSE.

Badacze planują teraz przeprowadzić badania nad skutecznością i działaniem tego składnika dietetycznego w warunkach klinicznych na prawdziwych pacjentach.

Serwis Natural News donosił wcześniej o badaniu University of Kentucky, które również wykazało niezwykłe antynowotworowe właściwości GSE.

Okazało się, że ekstrakt powoduje śmierć 76% komórek białaczki w warunkach laboratoryjnych, włączając proteinę JNK, która reguluje odpowiedź organizmu na raka. To badanie ukazało się w Clinical Cancer Research.

Komentarze do: Nasiona winogron zabijają komórki raka jelita grubego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz