Szukaj

NASA gotowa do wystrzelenia pierwszego satelity obserwującego zmiany klimatyczne

Podziel się
Komentarze0

Amerykańska agencja NASA ogłosiła, iż jest gotowa do wysłania w przestrzeń kosmiczną nowego satelity. Jego celem ma być obserwacja zmian klimatycznych, co pozwoli nam je lepiej zrozumieć.


Jeśli warunki meteorologiczne na to pozwolą więc, satelita zostanie wystrzelony 27 października 2011 roku. Jest to zupełnie nowe doświadczenie. Satelita ten bowiem ma być w stanie mierzyć główne zmienne meteorologiczne oraz obserwować zmiany klimatu, jak podaje NASA na swojej stronie internetowej.

Misja nowego wysłannika

Misja, nazwana krótko i konkretnie National Polar-orbiting Operational Environmental Satellite System Preparatory Project (NPP), polega na zbieraniu podstawowych danych, które pozwolą na ulepszenie prognoz meteorologicznych, a także na lepsze zrozumienie zmian klimatycznych długoterminowych.


Jak wyjaśnia to amerykańska agencja kosmiczna, satelita ten jest wposażony w pięć naukowych urządzeń. Dzięki nim będzie możliwa obserwacja warstwy ozonowej, pokrywy lodowcowej na biegunach, a także pomiar temperatur atmosferycznych.

Są to bowiem kluczowe elementy, które pozwalają zrozumieć ocieplenie klimatu, podkreśla agencja NASA.

Dzięki tym obserwacjom będziemy mogli zobaczyć w jaki sposób zmienia się nasza planeta, mówi jeden z odpowiedzialnych za ten projekt, Jim Gleason. Pozwoli nam to ulepszyć nasze modele informatyczne, które przepowiadają przyszłość warunków środowiskowych. Będą to najlepsze przewidywania, które pozwolą nam podejmować najlepsze decyzje, kontynuuje specjalista.

Wielki dzień

Wielki dzień to 27 października 2011 roku, kiedy to w oknie czasowym między 5h48 i 5h57 GMT, zostanie wystrzelony nowy satelita, z bazy powietrznej Vandenberg w Kalifornii. Waży on ponad 2 tony i wejdzie na orbitę na wysokości 824 kilometrów, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Komentarze do: NASA gotowa do wystrzelenia pierwszego satelity obserwującego zmiany klimatyczne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz