Szukaj

Nadmiar alkoholu bardziej niebezpieczny dla dziewcząt niż dla chłopców?

Podziel się
Komentarze0

Pewne badanie amerykańskie, które ukazało się w zeszłym tygodniu, wskazuje, iż konsekwencje picia alkoholu są trwalsze dla mózgów dziewcząt niż dla mózgów chłopców, z powodów głównie fizjologicznych i hormonalnych. Nie ma więc równości między kobietami i mężczyznami w obliczu alkoholu, jeśli wierzyć ostatniemu badaniu opublikowanem przez badaczy amerykańskich z Uniwersytetu Stanford oraz Uniwersytetu San Diego.Specjaliści stwierdzają w rzeczywistości, że nadmiar alkoholu wywołuje większe uszkodzenia, ale również znacznie trwalsze, w mózgach dziewcząt niż w mózgach chłopców.

Aby dotrzeć do takich wniosków, badacze przestudiowali mózgi 95 młodych kobiet, z któtych 40 uczestniczyło w libacjach. Należy przez  to rozumieć conajmniej cztery szklanki pod rząd dla kobiety oraz pięć dla płci przeciwnej.

Badacze następnie zauważyli, że zdolności do zapamiętywania i koncentrowania uwagi u dziewcząt uczestniczących w pijaństwie były zredukowane w porównaniu do tych nastolatek, które nigdy nie piły alkoholu.

Aktywność wielu regionów mózgów została w ten sposób spowolniona, po wypiciu wielu szklanek alkoholu,
wyjaśniła pani Susan Tapert, profesor i psychiatra na Uniwersytecie Stanford, współautorka badania.


Jej zdaniem, sugeruje to, że nastoletnie dziewczyny mogą być wyjątkowo wrażliwe na negatywne działania nadmiernej konsumpcji alkoholu. Badaczka wyjaśnia następnie, dlaczego mózgi kobiece są bardziej wrażliwe na alkohol niż mózgi męskie.


Po pierwsze, rozwój mózgowy jest od rok albo dwa lata bardziej zaawansowany u chłopców, a w konsekwencji szkody są poważniejsze u dziewczyn w tym samym wieku, pisze badaczka. Przywołuje ona również różnice hormonalne między obydwiema płciami oraz fakt, że metabolizm jest wolniejszy u dziewczyn, które z tego powodu mają większy wskaźnik masy tkanki tłuszczowej oraz niższą wagę średnią.

Zagrożenia, które się utrzymują po pijaństwie

Edith Sullivan, profesor psychiatrii oraz nauk nad zachowaniem w Szkole medycznej Uniwersytetu Stanford, precyzuje, że mimo długich okresów trzeźwości, które następują po libacjach, skutki dla mózgów młodych dziewacząt mogły być bardzo jasno zindentyfikowane.

Pani profesor alarmuje przede wszystkim na temat faktu, że zagrożenia dla funkcji kognitywnych oraz mózgu utrzymują się bardzo długo po „kacu”.

Defintywne konkluzje z tego badania pojawią się już w październiku tego roku.

Badanie to odnotowuje również, że jedna amerykańska licealistka z ostatniego roku na dziesięć uczestniczyła w jakiejś libacji w ciągu ostatniego miesiąca. We Francji, cztery młode dziewczyny na dziesięć deklarują, iż wypiło więcej niż pięć szklanek alkoholu pod rząd, w przeciągu ostatnich trzydziestu dni, według ostatniego badania ESPAD (European School Survey on Alcohol and Other Drugs), zrealizowanego w 2007 roku na uczniach w wieku 16 lat w ponad 35 krajach europejskich.

Komentarze do: Nadmiar alkoholu bardziej niebezpieczny dla dziewcząt niż dla chłopców?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz