Szukaj

Mózgu: tytoń, nadwaga oraz nadciśnienie mają zmniejszać jego zdolności

Podziel się
Komentarze0

Według pewnego badania amerykańskiego, tytoń, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz nadwaga mają wpływać na nasz mózg, zmniejszając objętość niektórych regionów i zwiększając ryzyko spadku poznawczego. Tytoń, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca oraz nadwaga są dobrze znanymi czynnikami ryzyka kardiowaskularnego.A według pewnego badania amerykańskiego przeprowadzonego przez mieszaną ekipę z uniwersytetu w Kalifornii w Davis oraz z Amerykańskiej Akademii Neurologii (American Academy of Neurology), mają one zwiększać ryzyko spadku poznawaczego.

Wydaje się, że te czynniki ryzyka powodują zarazem i utratę objętości, i rozwój uszkodzeń na poziomie mózgu. Mają one dotykać zdolności chorych do myślenia abstrakcyjnego, do robienia planów (aktywność, na przykład), a także do podejmowania decyzji, wyjaśniają autorzy badania.

Ich prace, przeprowadzone na 1 352 osobach wolnych od demencji na początku okresu obserwacji i w wieku średnio 54 lata, przeciągnęły się na okres ponad siedmiu lat.


Mózg dotknięty przez tytoń, cukrzycę, otyłość i nadciśnienie

Na początku badania, zmierzono obwód talii oraz oraz obliczono wskaźnik BMI wszysktich uczestników. Zrobiono również pomiar ich ciśnienia tętniczego oraz poziomu cholesterolu we krwi, w tym samym czasie, co przeprowadzano różne testy mające na celu zdiagnozowanie cukrzycy.

Następnie, wszyscy uczestnicy zostali poddani badaniu rezonansem magnetycznym, siedem lat po testach początkowych, następnie co dziesięć lat.

Rezultat: rozwój białych stref albo uszkodzeń naczyniowych w mózgu był szybszy u uczestników, u których ciśnienie tętnicze było większe od normalnego niż u pozostałych.

Poza tym, po przeprowadzeniu testów funkcjonalnych, planowania i podejmowania decyzji, okazało się, że ich rezultaty również były mniej satysfakcjonujące niż rezultaty u ludzi z normalnym ciśnieniem.

Jeśli chodzi o osoby chorujące na cukrzycę, stwierdzono, że ich mózgi tracą objętość w strefie hipokampu, czyli w regionie mózgu, który odgrywa główną rolę we wszystkich procesach pamięciowych. Badacze zaobserwowali takie same szkody u ludzi palących papierosy oraz u otyłych.

Komentarze do: Mózgu: tytoń, nadwaga oraz nadciśnienie mają zmniejszać jego zdolności

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz