Szukaj

Mózgi dyslektyków się różnią w zależności od płci

Podziel się
Komentarze0

Badacze z Georgetown University Medical Center wykazali przy pomocy techniki MRI, iż istnieją znaczące różnice w budowie mózgów kobiet i mężczyzn z dysleksją w porównaniu do anatomii mózgów osób bez tego zaburzenia. Naukowcy sugerują też, że dysleksja może objawiać się w inny sposób w zależności od płci. Odkrycia opublikowano w Brain Structure and Function.- Ponieważ dysleksja trzy razy rzadziej dotyczy kobiet niż mężczyzn, dziewczęta i kobiety są pomijane w badaniach – mówi kierująca pracami dr Guinevere Eden z Center for the Study of Learning. – Do tej pory zakładano, że rezultaty badań prowadzonych na mężczyznach można przełożyć też na kobiety, ale nasze badanie pokazuje, że powinniśmy traktować dysleksję inaczej w oparciu o płeć pacjenta. Takie podejście pozwoli nam lepiej wyśledzić przyczyny zaburzenia oraz określić skuteczniejszą terapię.


Wcześniejsze badania wykazały, że generalnie mózgi dyslektyków różnią się od mózgów niedyslektyków, ale nikt jeszcze nie spojrzał na dyslektyczny mózg pod kątem płci pacjenta.

Dr Tanya Evans, współautorka nowego badania, mówi: - Odkryliśmy, że kobiety z dysleksją używają dwóch półkul mózgowych w zadaniach językowych, a mężczyźni tylko lewej. Wiemy także, że hormony płciowe powiązane są z anatomią mózgu, a żeńskie hormony płciowe, takie jak estrogen, mogą chronić mózg po urazie.

Być może estrogen ma znaczenie także w przypadku dysleksji, zastanawiają się uczone.

Badanie przeprowadzono z udziałem 118 uczestników kobiet, dziewcząt, mężczyzn i chłopców. Mózgi dyslektyków porównano z mózgami osób zdrowych, z uwzględnieniem płci.

Okazało się, że u kobiet mniejsza objętość istoty szarej stwierdzana jest w strefach mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie zmysłowe i motoryczne. U mężczyzn natomiast w strefach mózgu przetwarzających język.

Komentarze do: Mózgi dyslektyków się różnią w zależności od płci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz