Szukaj

Mózg: jego skurczanie się jest ludzką specyfiką

Podziel się
Komentarze0

Według ostatniego badania naukowego, człowiek jest jedynym gatunkiem zwierzęcym, którego mózg się zmniejsza wraz z upływem czasu. Opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences, ostatnie badania amerykańskie stwierdzają, że jedynie istotom ludzkim przydarza się skurczanie mózgu wraz z wiekiem.Chodzi więc tutaj o szczególną cechę ludzką, mimo że zmiany neuronalne związane z wiekiem mają być również obserwowane u wielu innych gatunków.

Aby dotrzeć do takich konkluzji, zespół badaczy, biologów, neurologów, antropologów oraz prymatologów zrealizował badanie objętości pięciu regionów mózgu u 87 dorosłych osób w wieku od 22 lat do 88 lat, a później porównał je z objętością regionów mózgu 99 szympansów w wieku od 10 do 51 lat.


W praktyce, badacze przede wszystkim zmierzyli rozmiar całkowity istoty szarej kory mózgowej, płata czołowego oraz hipokampu u obydwu gatunków.

W ten sposób, naukowcy mogli stwierdzić, że u ludzi objętość wszystkich struktur mózgu zmniejszała się w przeciągu życia, o czym donosi Sciences et Avenir.

U szympansów natomiast, objętość mózgu nie doznała znaczącej modyfikacji. Aby wyjaśnić taką różnicę, autorzy badania przywołują hipotezę spodziewanej długość życia, o wiele większej u ludzi niż u małp.

Wydaje się więc, że większa ewolucja mózgu u człowieka oraz przedłużenie życia dokonują się na niekorzyść jego odpornośći na wiek, a przynajmniej z punktu widzenia jego upadku neurologicznego.

Komentarze do: Mózg: jego skurczanie się jest ludzką specyfiką

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz