Szukaj

Mózg: centrum motywacji nazywa się ventral striatum

Podziel się
Komentarze0

Ventral striatum, jedna ze struktur mózgu, o której wiemy, że jest ona związana ze świadomymi ruchami, właśnie ujawniła swoje nowe tajemnice. Ma ona być centrum motywacji. Aktywuje się ona bowiem bardziej, kiedy łączymy aktywność fizyczną z wysiłkiem umysłowym. Rezultaty aktywności - fizycznej bądź umysłowej – zależą częściowo od wysiłków, jakie podejmujemy. I mogą zależeć również od nagrody.Na przykład, sportowiec jest w stanie trenować intensywnej, jeżeli rezultaty przynoszą mu prestiż społeczny bądź pieniądze. Tak samo jest ze studentem, który uczy się, aby powiodło mu się w życiu zawodowym. A co się dzieje, kiedy wysiłki fizyczne i umysłowe spotykają się, aby osiągnąć jeden cel?

Zespół, którym kierował Mathias Pessiglione z jednostki INSERM 975 (uniwersytet Pierre et Marie Curie) postanowił dowiedzieć się, czy wysiłki umysłowe i fizyczne są kontrolowane przez wspólne centrum motywacji, czy też może są prowadzone przez inne części mózgu.

Badacze więc przebadali mechanizmy neuronalne, które wypływają z aktywności, która łączy działanie i poznanie. Rezultaty tych doświadczeń zostały przedstawione w naukowym przeglądzie Plos Biology.

Aby tego dokonać, naukowcy przeprowadzili test składający się z 360 prób, łączących wysiłek mentalny z wysiłkiem fizycznym. Test ten przebiegał z użyciem skanera. Dwudziestu ochotników leżało, z głową w maszynie do przeprowadzania rezonansu magnetycznego. W tym czasie musieli przeprowadzać wiele serii zadań pozwalających im zachowywać wygrane, które udało im się zdobyć, ale które były im zabierane przy każdej fałszywej odpowiedzi. 


Zadania te mieszały w sobie działanie poznawcze oraz akcję motoryczną. Uczestnicy musieli znaleźć liczbę największą pod względem wartości pośród liczb w różnych rozmiarach, oraz wyselekcjonować ją ściskając uchwyt znajdujący się na poziomie ich lewej albo prawej ręki, w zależności od tego, gdzie znajdowała się szukana liczba.


Pod koniec próby, wszystkie zdobyte wygrane były przedstawiane uczestnikom, aby ich zmotywować jeszcze bardziej.

Im silniejsza jest motywacja, tym bardziej aktywne jest ventral striatum

Dzięki uzyskanym obrazom, na podstawie zdjęć MRI wykonanych w czasie testu, Mathias Pessiglione z jednostki INSERM 975 mógł zidentyfikować w głębokości mózgu ogólny system motywacji, to znaczy: strukturę zdolną do aktywowania jakiegokolwiek wysiłku (umysłowego, takiego ja koncentrowanie się na tym, co robimy; fizycznego, jak na przykład podniesienie ciężaru).

W rzeczywistości, badacze stwierdzili, że ventrial striatum aktywuje aktywowało się w zależności od sumy, jaka wchodziła w grę. Im im większa była motywacja, tym większa była aktywacja w ventral striatum.

Poza tym, ventral striatum łączy się ze środkową częścią stratium (jądro ogoniaste), kiedy zadanie, które należy wykonać, jest trudne na planie poznawaczym (kiedy rozmiar fizyczny i wielkość numeryczna liczb nie odpowiadają sobie). Tak samo, ten region ventral pobudza boczną część striatum (korę), kiedy trudność zadania dotyczy motoryki (kiedy trzeba silnie nacisnąć na uchwyt).

Badacze sugerują teraz, że motywacja może być kodowana przez ventral striatum. I ma ono przeprowadzać działanie motoryczne albo działanie umysłowe w zależności od akcji, jaką należy podjąć, aby wypełnić zadanie.

Ventral stratium może wyciszać połączenia w zależności od zapotrzebowania, to znaczy, zwiększać aktywność neuronalną w jądrze ogoniastym dla operacji poznawczej, albo w korze dla działania fizycznego, wyjaśnia Mathias Pessiglione.

Komentarze do: Mózg: centrum motywacji nazywa się ventral striatum

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz