Szukaj

Migreny nie zmniejszają zdolności intelektualnych mózgu

Podziel się
Komentarze0

Powtarzające się migreny wywołują uszkodzenia w mózgu, ale mają one nie być przeszkodą w jego dobrym funkcjonowaniu, według rezultatów badań przeprowadzonych przez francuski zespół badawczy. Ataki migreny mają nie mieć konsekwencji dla pamięci, rozumowania albo ryzyka pojawienia się demencji. I to nawet pomimo uszkodzeń, jakie ataki migreny wywołują na poziomie mikronaczyń mózgowych.Zespół badawczy z jednostki instytutu francuskiego INSERM oraz z Uniwersytetu Pierre et Marie Curie w Paryżu, właśnie opublikował rezultaty badania, które są bardzo pocieszające dla chorych.

Wiele prac wykazało, że ryzyko deterioracji intelektualnej podnosiło się, kiedy pewne uszkodzenia mózgowe były obecne w wielkiej liczbie. Aby określić, czy osoby cierpiące na migreny, u których pojawiają się tego typu uszkodzenia w badaniu neuroobrazowania mózgowego rezonansem magnetycznym, są szczególnie narażone na tego typu deteriorację, autorzy badania przestudiowali grupę 780 mieszkańców Nantes.

Wszyscy oni mieli powyżej 65 lat, a wśród nich było 21% osób cierpiących na migreny. Po przejściu badania mózgu rezonansem magnetycznym, uczestnicy projektu zostali przepytani przez neurologa, zanim z kolei poddano ich testom przeznaczonym do ewaluacji ich zdolności intelektualnych.


Przebadano więc orientację w czasie i w przestrzeni, pamięć krótkoterminową, zdolności do poprawnego wykonywania ściśle określonych zadań w ściśle określonym czasie u wszystkich tych uczestników...

Rezultaty pocieszające dla cierpiących na migreny

Otrzymane wyniki były identyczne u pacjentów cierpiących albo którzy wcześniej ucierpieli z powodu silnych bólów głowy – więc, wśród 21% uczestników w badanej grupie – i u innych. A to niezależnie od tego, czy uszkodzenia mózgu były zaobserwowane bądź nie w badaniu rezonansem magnetycznym.

Rezultat ten jest „bardzo pocieszający dla ludzi cierpiących na migrenę, ponieważ nie zaobserwowaliśmy negatywnych konsekwecji migren dla mózgu”, gratuluje sobie autor tych prac, pan Tobias Kurth.

Silne bóle głowy tego rodzaju zaczynają się często przed ukończeniem 30 roku życia. Gdyby więc miały działanie uszkadzające mózg, to musielibyśmy zaobserwować jakieś większe uszkodzenia oraz duży spadek zdolności intelektualnych u ludzi chorujących na migreny wśród tej grupy realtywnie starej, precyzuje drugi autor badania, pan Christophe Tzourio.

Jest to dobra nowina dla prawie 12% dorosłych oraz od 5% do 10% dzieci w samej tylko Francji. A nawet dla tych, którzy cierpią na migreny z aurą. W sumie, 11 milionów ludzi we Francji ma cierpieć z powodu tych tak bardzo upośledzających ogromnych bólów głowy.

Komentarze do: Migreny nie zmniejszają zdolności intelektualnych mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz