Szukaj

Migrena może uszkadzać mózg!

Podziel się
Komentarze1

Napady migreny są nie tylko bolesne i nieprzyjemne, ale także szkodliwe dla mózgu na dłuższą metę. Badanie opublikowane w magazynie Nature pokazuje, że tego typu bóle głowy mogą powodować znaczące i trwałe zmiany w tym organie, takie jak anomalie istoty białej albo modyfikacje w rozmiarze mózgu.A najgorsze efekty na mózg może wywierać migrena oczna, zwana także migreną z aurą.

Badacze z Uniwersytetu w Kopenhadze przeanalizowali 19 prac naukowych dotyczących migreny, w tym 13 klinicznych. Wszyscy uczestnicy tych projektów mieli przeprowadzone badanie MRI mózgu.

Dr Messoud Ashina, główny autor omawianej metaanalizy, mówi: - Tradycyjnie migrena jest uważana za bolesne, ale jednak łagodne zaburzenie, które nie wpływa trwale na mózg. Nasza metaanaliza sugeruje, że migrena może jednak w sposób trwały uszkodzić struktury tego organu.


Pracując nad obrazami MRI mózgów uczestników, badacze zaobserwowali 68-procentowy wzrost ryzyka uszkodzeń istoty białej u osób cierpiących na migrenę z aurą i 34-procentowy u cierpiących na migrenę bez aury, w porównaniu do osób, których tego typ ból głowy nigdy nie dotykał.

Dodatkowo obliczono, że ryzyko pojawienia się anomalii wzrastało o 44% u osób cierpiących na migrenę z aurą, w porównaniu do migreny bez aury.

Dr Ashina mówi: - Większe ryzyko uszkodzeń mózgu u osób z migrenami jest już oczywistością, choć w dalszym ciągu nie wiemy, jakie są tego konsekwencje.

Według niektórych ekspertów ludzie ci są bardziej zagrożeni chorobą Alzheimera oraz spadkiem funkcji kognitywnych, takich jak pamięć. Inni twierdzą, że uszkodzenia te w żaden sposób nie wpływają na chorych.

Komentarze do: Migrena może uszkadzać mózg! (1)

e-Rzecznik
e-Rzecznik 30-05-2014 17:05

Teoria

1

Niezależnie od tego jakie mogą być konsekwencje nieleczonej migreny warto zgłosić się do poradni i szukać pomocy neurologa ze względu na możliwość poprawy jakości życia, co u migreników jest bardzo ważne.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze