Szukaj

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek – 12 maja

Podziel się
Komentarze0

W dniu 12 maja obchodziliśmy ważny dzień – Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, obchodzony od kilkudziesięciu już lat. Albowiem, już w 1965 roku Międzynarodowa Rada Pielęgniarek (ICN ang. International Council of Nurses), na Kongresie w Meksyku, ustanowiła ten dzień międzynarodowym dniem pielęgniarek i pielęgniarzy (w Polsce, dzień ten obchodzony jest jako dzień pielęgniarek i położnych).Międzynarodowa Rada Pielęgniarek to federacja grupująca około 130 stowarzyszeń pielęgniarskich z całego świata, a to oznacza około 13 000 000 przedstawicieli tego zawodu na całym świecie.

Co więcej, nawet data 12 maja nie została wybrana przypadkowo. W rzeczywistości, chodzi tutaj o datę urodzin słynnej Florence Nightingale, która przyszła na świat dokładnie 12 maja 1820 roku, we Florencji.

To właśnie Florence Nightingale jest matką tego zawodu, w takiej postaci, jaką znamy w naszych czasach. Florence Nightingale wiele dała tej profesji, przede wszystkim na poziomie edukacji, ustalając, że zawód ten wymaga jak najbardziej dogłębnego, stałego oraz specyficznego kształcenia, ponieważ zależy od niego zdrowie i życie ludzkie.


Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek został ustanowiony po to, aby szeroka opinia publiczna, a przede wszystkim pacjenci, poznali brutalną rzeczywistość tego zawodu. Dzień ten ma również na celu uwrażliwienie ludzi na problemy, z którymi codziennie muszą się zmagać pielęgniarki.

W rzeczywistości, aktywnych przedstawicielek i przedstawicieli tego zawodu na całym świecie są przecież miliony (więcej niż samych lekarzy). Dlatego też bardzo łatwo jest więc nam zrozumieć, iż pielęgniarki i pielęgniarze zajmują bardzo ważne miejsce w funkcjonowaniu systemów zdrowia we wszystkich krajach na tej planecie.

Zrozumiałe jest więc również, że to właśnie w tym dniu, w niektórych krajach pielęgniarki korzystają z tej okazji i prezentują rządom swoje oczekiwania odnośnie przyszłości swojego zawodu.

Komentarze do: Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek – 12 maja

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz