Szukaj

Mężczyźni i kobiety nie śnią tak samo

Podziel się
Komentarze0

Kobiety i mężczyźni postrzegają świat w różny sposób. Ta różnica odzwierciedla się również podczas snu – tak sugeruje badanie przeprowadzone w latach 1997-2008, na 28.888 osobach w wieku od 10 do 90 lat. W efekcie, badanie wskazuje na to, że nocne sny odznaczają się z większą siłą w pamięci kobiet.Zebrane wyniki eksperymentu z ankiety internetowej wskazują na dość znaczną, stałą różnicę między kobietami a mężczyznami, w zakresie marzeń sennych zapamiętanych przez całe życie.

W szczególności badanie miało na celu ocenę znaczenia pamiętania o snach, jak również różnorodność wątków snu według wieku i płci.

Profesor Toré Nielsen z Wydziału Psychiatrii na Uniwersytecie w Montrealu, który nadzorował badania, twierdzi, iż według zebranych przez niego danych, młodzież w okresie dojrzewania ma więcej marzeń sennych.

W szczególności ta tendencja jest bardziej widoczna u płci żeńskiej.

Liczba snów zmniejsza się z wiekiem, najwcześniej u mężczyzn – spadek liczby snów zaczyna się mniej więcej między 30 a 40 rokiem życia, podczas gdy u kobiet zauważalny jest w średnim wieku, jednak spadek ten jest bardziej „gwałtowny”.

Niemniej jednak Toré Nielsen podkreśla, że nie ma różnicy między długością fazy REM (tj. sen paradoksalny) u kobiet i mężczyzn, a nawet jeśli istnieje, to różnica ta nie jest tak znacząca.


Intensywność fazy REM zmniejsza się wraz z wiekiem, ale ten spadek jest zbyt słaby, ażeby wyjaśnić przyczyny redukującej się liczby marzeń sennych około 30 roku życia.

Według kanadyjskiego profesora, sny posiadają funkcję regulatora emocji i odgrywają istotną rolę w pamięci emocjonalnej. Twierdzi również, że emocje mogą być bardziej żywe podczas okresu młodzieńczego, a układy nerwowe je wyznaczające ukazują różnice między płciami.

Co więcej, kobiety wykazują większe zainteresowanie snami niż mężczyźni. Więcej kobiet wzięło udział w badaniach (w tym przypadku 23.000 osób na 28.880 uczestników stanowiły kobiety).

Jeśli chodzi o najczęstszą tematykę snów pod względem częstotliwości ich występowania, 83% kobiet i 78% mężczyzn najczęściej śni o byciu śledzonymi. Drugie miejsce zajmuje sen o tematyce seksualnej (73% u kobiet, 85% u mężczyzn), trzecie natomiast okupuje sen o upadku.

Ponadto kobiety częściej śnią o śmierci żyjącej osoby, o niepowodzeniu na egzaminie, sytuacjach stresowych, pająkach, owadach i wężach. Mężczyźni częściej śnią o lataniu, o tym, że posiadają magiczną moc, o zabójstwach, podróżach na inne planety, spotkaniach z kosmitami.

Koszmary występują częściej u kobiet niż u mężczyzn, szczególnie w okresie dojrzewania. Dla obu płci, między 20 a 30 rokiem życia, negatywne wątki występują najczęściej, dlatego iż na tym etapie życia doznajemy mniej pozytywnych emocji.

Toré Nielsen ustalił związek między marzeniami i doświadczeniami emocjonalnymi doznawanymi w ciągu życia.

Komentarze do: Mężczyźni i kobiety nie śnią tak samo

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz