Szukaj

Melatonina, czy jest niebezpieczna?

Podziel się
Komentarze0

Eksperci coraz częściej są pytani odnośnie artykułów o melatoninie i jej wpływnie na nasze zdrowie. Niektórzy specjaliści obawiają się nawet powodzi skutków ubocznych nadmiernego zażywania melatoniny w pastylkach, w ciągu 20 najbliższych lat.


Niezależnie od tego, czy melatonina jest - czy nie jest - cudową pigułką pozwalającą odnaleźć utracony sen, to jednakże stwierdzanie, że istnieje związane z nią zagrożenie, jest bardzo dalekie od stanu faktycznego. Pływamy bowiem w propagandzie.

Komentarze odnośnie skuteczności są podzielone Ale, globalnie przyjmują one raczej negatywną postawę odnośnie melatoniny, tym bardziej że niektóre, najświeższe publikacje w dziedzinie medycyny podróży mają tendencję do wykazywania, że skuteczność anty-jet lag melatoniny jest raczej wątpliwa.

Jednakże, w dalszym ciągu, to melatonina właśnie pozostaje jedynym narzędziem terapeutycznym wykazującym pewną skuteczność przeciwko skutkom zmiany stref czasowych, stwierdzają inni eksperci. Nie jest to panaceum, ale wiele osób, które dużo podróżują, stosuje melatoninę z powodzeniem.

Działanie niepożądane melatoniny?
A co z wiadomością, iż odnotowano ponad 35 typów krótkoterminowych skutków ubocznych pojawiających się po konsumpcji melatoniny? Zdrowe odżywianie ma ich pewnie jakieś 300 (zadławienie się, uderzenia gorąca po zjedzeniu ostrej papryki, ciężkość w żołądku po jedzenie, bitwa z dziećmi o to, żeby jadły to, co dla nich dobre, gazy jelitowe, etc. – wszystko to może uchodzić za skutek uboczny!).Oddychanie również...

Takie stwierdzenie, jeśli nie odwołuje się do niczego konkretnego tak naprawdę, nic nie mówi na temat intensywności tych skutków ubocznych, nic w rzeczywistości nie oznacza. Dodatkowo, w badaniach przeprowadzonych nad melatoniną, placebo dawało tyle samo skutków ubocznych i o podobnej intensywności. Niektórzy eksperci wspominają również, że działania niepożądane melatoniny nie są znaczące w stosunku do działania placebo.


Układ hormonalny i melatonina Kolejną obawą specjalistów było to, iż ryzykujemy zakłóceniem pracy całego systemu hormonalnego, jeśli będziemy tworzyć sztucznie stan permanentnej ciemności. Taki niepokój był rzeczywiście bardzo żywy na początku, ale teraz musimy po prostu stwierdzić, iż endogenna sekrecja melatoniny w żaden sposób nie jest zakłócana przez zażywanie, nawet regularne, pigułek melatoniny, stwierdzają eksperci.


Przeciwwskazania do zażywania melatoniny.


Niektóre osoby nigdy nie powinny zażywać melatoniny, twierdzą niektórzy eksperci. Mowa tutaj o osobach, którzy cierpią na jakąś chorobę autoimmunologiczną, o kobietach ciężarnych (oraz tych, które planują ciążę), o kobietach karmiących piersią, o ludziach cierpiących na bardzo ciężkie alergie, o młodych osobach poniżej 21 roku życia, oraz o tych, którzy cierpią na zaburzenia neurologiczne albo choroby psychiczne. 

Z tej grupy, logiczne wydaje się jedynie zachęcanie kobiet ciężarnych do powstrzymywania się przed zażywaniem melatoniny, twierdzi kanadyjski specjalista Jean-Yves Dionne. Ale cała reszta ...

Co ciekawe, melatonina jest coraz częściej przepisywana przez lekarzy w celu uśmierzenia bezsenności spowodowanej lekarstwami na zaburzenia uwagi i/lub hiperaktywności.

Przyjrzyjmy się tutaj tablicy, którą stworzyła pewna grupa prawdziwych ekspertów, na temat melatoniny:

  •  melatonina jest bardzo dobrze tolerowana;
  •  ma ona działanie antynowotworowe i antyoksydacyjne;
  •  poprawia ona poziom przeżycia oraz redukuje toksyczność u pacjentów leczonych chemioterapią;
  •  redukuje wyniszczanie organizamu (duża utrata wagi wraz z zanikiem mięśni związanymi z rakiem oraz z niektórymi terapiami);
  •  ma działanie ochronne dla serca, między innymi u osób cierpiących na niewydolność mięśnia sercowego.

Pochodzenie melatoniny


Czy to prawda, ekstrakty te są pochodzenia zwierzęcego i zazwyczaj chodzi tutaj o owce? Cóż, prawdą jest, że takie ekstrakty niegdyś istniały, w epoce, kiedy melatonina nie wszędzie była dozwolona, na przykład w Kanadzie, wyjaśnia kanadyjski specjalista Jean-Yves Dionne. Teraz, kiedy melatonina zyskała pozwolenie władz, jedynie czyste molekuły syntetyczne są do dyspozycji. Nie ma więc co się obawiać powtórki z „choroby szalonych krów” z ubiegłego wieku.

Komentarze do: Melatonina, czy jest niebezpieczna?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz