Szukaj

Mazowieckie w walce o zdrowych mieszkańców

Podziel się
Komentarze0

Konkurs Zdrowa Gmina, który po raz czwarty organizowany jest przez Polską Unię Onkologii, w tym roku zaangażował do działania już kilkanaście gmin z województwa mazowieckiego. Pozostałe mają szansę zgłosić swój udział w Konkursie do 30 sierpnia 2013.


Ideą Konkursu Zdrowa Gmina jest podkreślenie wagi badań profilaktycznych, a jego główne zadanie to zachęcanie ludzi do zgłaszania się na badania mające na celu wczesne wykrycie raka piersi, szyjki macicy oraz jelita grubego. Warto pamiętać, że mammografia, cytologia i kolonoskopia to jedne z podstawowych badań umożliwiających rozpoznanie choroby w jej wczesnym stadium. Dzięki takim działaniom, po zdiagnozowaniu nowotworu, pacjent otrzymuje szansę na całkowity powrót do zdrowia.

Aktywna Gmina Wołomin


Gmina Wołomin jest jedną z pierwszych gmin, które w tym roku zgłosiły się do udziału w Konkursie Zdrowa Gmina. Najważniejszą z aktywności prowadzonych przez jej władze samorządowe jest podjęcie działań pilotażowych dotyczących zaszczepienia dwunastoletnich dziewczynek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego typu HPV. Jest on odpowiedzialny za około 70% przypadków raka szyjki macicy. Gmina Wołomin dba również o  swoich starszych mieszkańców. W tegorocznych działaniach wesprze 80 osób powyżej 65 roku życia i umożliwi im wykonanie densytometrii – badania w kierunku osteoporozy. Gmina finansuje również szczepienia ochronne przeciwko meningokokom typu C. Prowadzone są tam także badania przesiewowe dla mężczyzn w wieku od 55 do 70 lat

w kierunku wykrywania raka prostaty.

Wygraj zdrowie

Walczące gminy wiedzą, że główną wygraną w Konkursie jest oczywiście zdrowie, ale świadomie konkurują o środki na jego promocję. Jest o co walczyć, ponieważ zwycięska gmina otrzyma 100 000 zł. Obserwując poprzednie edycje można zauważyć, że dzięki konsekwentnej edukacji na badania profilaktyczne zgłosiło się o ponad 140 000 tysięcy osób więcej w stosunku do okresu sprzed działań Konkursowych. Rekordziści poprawili swoje wyniki nawet o 47 proc. Takie statystyki powinny stanowić zachętę dla innych jednostek. W zeszłym roku o status Zdrowej Gminy walczyło aż 57 gmin z województwa mazowieckiego. Do tej pory udział w czwartej edycji Konkursu zadeklarowało jedynie 13. Gminy przystępujące do konkursu jako motywację podają zazwyczaj chęć poprawy stanu świadomości mieszkańców oraz możliwość podniesienia jakości profilaktyki zdrowotnej dzięki funduszom, jakie daje wygrana w Konkursie. Co ciekawe gminy, które jeszcze nie zdecydowały się przystąpić do wyścigu o zdrowie za główną przeszkodę uznają niskie zainteresowanie społeczne. Może warto jednak się nie poddawać?

Do wzięcia udziału w czwartej edycji Konkursu Zdrowa Gmina zaproszone są wszystkie gminy w Polsce, które mogą zgłosić chęć udziału w Konkursie poprzez stronę www.konkurszdrowagmina.pl.

Komentarze do: Mazowieckie w walce o zdrowych mieszkańców

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz