Szukaj

Maty igłowe pomagają, lecz nieznacznie

Podziel się
Komentarze0

Maty igłowe nie łagodzą przewlekłego bólu. Nie przyczyniają się one również do lepszego snu. Jednak osoby cierpiące z powodu różnego rodzaju bólów dzięki matom igłowym odczuwały znaczącą ulgę podczas intensywnych napadów bólu. Obserwacje te wynikają z badania przeprowadzonego w Uniwersytecie w Karlstad w Szwecji.Jest to zarazem pierwsze badanie naukowe, którego przedmiotem jest oddziaływanie maty igłowej.

Maty igłowe reklamowane są jako lekarstwo zarówno na ból jak i bezsenność, zaś kampanie marketingowe tego produktu są bardzo intensywne. Jednak tak naprawdę do tej pory nie przeprowadzono żadnych badań potwierdzających, że mata igłowa tak naprawdę pomaga.

Anette Kjellgren, adiunkt psychologii na Uniwersytecie w Karlstad, prowadziła badania, w którym pacjenci cierpiący z powodu bólu mieli możliwość przetestowania mat igłowych. Badanych poproszono o używanie mat codziennie przez trzy tygodnie.

– Zwracaliśmy uwagę na szereg zmiennych psychologicznych oraz wskaźników bólu u naszych badanych – przed, podczas oraz po badaniu. Wyniki są jednoznaczne. Leczenie w postaci wypoczywania na macie igłowej nie przynosi żadnych wymiernych efektów w przypadku snu, stresu, niepokoju lub przewlekłego bólu – powiedziała Kjellgren.


Z drugiej jednak strony naukowcy odnotowali znaczące złagodzenie najbardziej ostrych bólów.

– W trakcie badania zauważyliśmy, że najwyższe poziomy bólu obniżyły się. Różnica ta mówiąc naszym żargonem była na tyle duża, aby być znaczącą, a to z kolei oznacza, że była na tyle duża, iż można ją zmierzyć i ustalić statystycznie.


– Mata igłowa zatem nie wydaje się pomagać pacjentom z trwałym tępym bólem, ale może za to przynieść ulgę w silnych atakach bólu.

Zakres badania był stosunkowo niewielki: uczestniczyło w nim 35 osób w wieku 21-81 lat. Byli to udokumentowani pacjenci z długotrwałymi bólami z powodu napięcia mięśniowego. Aby przystąpić do badania, pacjenci nie mogli wcześniej stosować maty igłowej.

– Fakt ten znacznie utrudnia znalezienie odpowiednich uczestników do badania. Prawie wszyscy pacjenci cierpiący na bóle próbowali już takich mat, więc automatycznie zostali wykluczani jako potencjalni kandydaci do badania.

W badaniu użyto mat igłowych dwóch różnych marek. Nie odnotowano różnic w wynikach pomiędzy produktami od różnych producentów.

– Niezmiernie ciężko jest zmierzyć się z długotrwałymi przewlekłymi bólami. Jednak widzę możliwość zastosowania mat igłowych w połączeniu z innymi metodami leczenia, takimi jak terapia kognitywno-behawioralna czy terapia unoszenia się na wodzie. Jest to coś, na czym chciałabym się skupić w nowym badaniu zakrojonym na szerszą skalę.

Anette Kjellgrne przyznała również, że chciałaby, aby podejmowano więcej badań analizujących u pacjentów poziomy oksytocyn, hormonu stresu i endorfin.

W badaniu udział wzięła również Lena Werngren, anestezjolog z Värmland County Council.

Badanie to zatytułowane jest „Zastosowanie mat igłowych w leczeniu bólu napięć mięśniowych” i zostanie opublikowane jeszcze tej jesieni.

Komentarze do: Maty igłowe pomagają, lecz nieznacznie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz