Szukaj

Ludzkie DNA: czy można je opatentować?

Podziel się
Komentarze0

W dniu 13 czerwca Sąd Najwyższy w USA wydał wyrok w sprawie dotyczącej dwóch genów, powiązanych z rakiem jajnika i rakiem piersi: ludzkie DNA to produkt natury i nie można go opatentować. Jedynie DNA syntezowane sztucznie może podlegać prawu patentowemu. Werdykt oczekiwany od 15 kwietnia 2013.Uczeni wchodzący w skład sędziowski nie ukrywali swoich problemów z podjęciem radykalnej decyzji. Każdy bowiem wyrok może mieć poważne konsekwencje dla przyszłości badań genetycznych i biotechnologicznych.

Naukowcy przeanalizowali przykład złota, czyli produktu naturalnego, który wydobywamy z ziemi w celach handlowych, przykład kija do baseballa, który wycinany jest z pnia drzewa, czy też jeszcze przykład rośliny, którą wycinamy w Amazonii w celach leczniczych.

Christopher Hansen, adwokat Stowarzyszenia Patologii Molekularnej, mówił: - Produkty pochodzące z natury nie mogą być patentowane. Monopol Myriad Genetics nie pozwala na opracowanie testów medycznych i stoi na przeszkodzie fundamentalnym badaniom.


Stowarzyszenie Patologii Molekularnej, wraz z badaczami i chorymi, od dawna kontestuje decyzję firmy Myriad Genetics, która opatentowała dwa geny pozwalające zidentyfikować raka piersi lub jajnika.

Firma Myriad Genetics złożyła dziewięć wniosków patentowych na geny BRCA1 i BRCA2, wyizolowane przez nią w latach 90 XX wieku. Dziedziczne mutacje tych genów w sposób znaczący podnoszą ryzyko zachorowania na te dwa nowotwory.

Gregory Castanias, adwokat firmy, mówił: - Genów nie można porównać do organów ludzkich, takich jak wątroba czy nerki, których faktycznie nie można opatentować.

James Watson, laureat Nagrody Nobla, współodkrywca struktury DNA w 1953, mówił: - Wiedzy nie można opatentować. Nigdy w życiu nie przyszłoby mi do głowy opatentowanie mojego odkrycia.

Donald Verrilli, adwokat rządu Obamy, nawoływał do kompromisu: - Materiał genetyczny syntetyczny może być opatentowany, ponieważ jest dziełem człowieka. W odróżnieniu od genów wyizolowanych z ciała ludzkiego. W Niemczech czy we Francji nie można zdobyć patentu za zwykłe wyizolowanie DNA.

Ok. 20% z 24 000 ludzkich genów stanowi aktualnie przedmiot patentu. Niektóre z tych genów są powiązane z chorobą Alzheimera i nowotworami. Patenty są czasami własnością firm prywatnych, ale również uniwersytetów i instytucji badawczych.

Komentarze do: Ludzkie DNA: czy można je opatentować?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz